Klimatyzacja to obecnie podstawowe wyposażenie nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej czy budynków mieszkalnych. Tradycyjne rozwiązania nie do końca dobrze sprawdzają się jednak w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Do tej pory skuteczne chłodzenie zapewniały im klimatyzatory freonowe, lecz dziś większą popularnością cieszą się modele ewaporacyjne. Co je wyróżnia?

Klimatyzator ewaporacyjny – co to takiego?

Klimatyzatory ewaporacyjne określane są także mianem adiabatycznych lub klimatyzerów. Głównym zadaniem tego urządzenia jest schładzanie i oczyszczanie powietrza oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji w danym obiekcie. W jaki sposób działa klimatyzator ewaporacyjny? W jego wnętrzu znajdują się celulozowe filtry o dużej powierzchni, które nawilżane są wodą. W wyniku jej parowania, powietrze, które przepływa przez filtry, zostaje schłodzone. Im jest ono cieplejsze i mniej wilgotne, tym większa jest wydajność klimatyzera. Na filtrach osiadają też drobne zanieczyszczenia takie jak kurz czy pyłki roślin, znajdujące się w powietrzu. Ważnym komponentem urządzenia są także zraszacze, które utrzymują filtry na stałym poziomie wilgotności. Wśród pozostałych części, które budują klimatyzator ewaporacyjny wyróżnić można także wentylator, czujniki poziomu wody oraz układ sterujący urządzeniem.

Zastosowanie klimatyzatorów ewaporacyjnych

Jak informuje specjalista z firmy Toram – klimatyzatory ewaporacyjne stanowią bardziej efektywną i ekologiczną alternatywę dla klimatyzatorów freonowych. Doskonale sprawdzą się do chłodzenia hal przemysłowych, magazynów, piekarni, sklepów wielkopowierzchniowych czy budynków inwentarskich takich jak np. fermy drobiu. W przeciwieństwie do klimatyzatorów freonowych montaż klimatyzatorów ewaporacyjnych nie wymaga budowy dodatkowej infrastruktury wentylacyjnej.  Zupełnie inna jest również jakość powietrza wydobywającego się z klimatyzera – jest ono przyjemnie chłodne, świeże, odpowiednio nawilżone i wolne od zanieczyszczeń.

Zalety klimatyzatorów ewaporacyjnych

Klimatyzatory ewaporacyjne nie zwiększają zużycia energii wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza, co jest niestety cechą charakterystyczną dla klimatyzatorów freonowych. Umożliwiają też skuteczne chłodzenie pomieszczeń otwartych, nie tracąc przy tym wydajności. Czynnikiem chłodzącym w klimatyzerach jest czysta woda, a nie freon, który wykazuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Specjaliści jako zaletę klimatyzatorów ewaporacyjnych wymieniają także niski koszt eksploatacji. Urządzenia te zużywają tylko 20% energii, jaka potrzebna jest do zasilenia klasycznej klimatyzacji. Nie wymagają też częstego serwisowania, co także zmniejsza wydatki związane z utrzymaniem klimatyzerów. Dodatkowo sprzęt ten można kupić w atrakcyjnej cenie, a jego montaż nie stanowi problemu.