Betonowe prefabrykaty od dawna są wykorzystywane w budownictwie, szczególnie obiektów wielkogabarytowych. Stropy kanałowe wykonywane są z płyt betonowych – z betonu zwykłego lub sprężonego, czyli strunobetonu. Zaletą tych elementów jest szybki i łatwy montaż. W poniższym artykule piszemy o tym, jak powinien on przebiegać oraz gdzie płyty kanałowe znajdują zastosowanie.

Zalety i rodzaje stropu kanałowego

Stropy kanałowe z prefabrykatów coraz częściej zastępują starsze rozwiązania, jak na przykład strop odcinkowy na belkach stalowych. Ważnym atutem tego rozwiązania jest świetna izolacja akustyczna – płyty nie przepuszczają dźwięków. Ich montaż przebiega stosunkowo szybko i nie jest on trudny, a do tego w krótkim czasie po ułożeniu płyt kanałowych strop może zostać obciążony. Warto przy tym dodać, że podczas obciążania nie trzeba podpierać płyt. Układ ścian działowych ustawionych na stropie kanałowym może być też bez problemu zmieniany. Gładka powierzchnia płyt ułatwia wykańczanie wnętrz. Płyty betonowe wykorzystywane w konstrukcjach stropów kanałowych występują w dwóch rodzajach. Pierwszy to płyty wykonane z betonu zwykłego. Dostępne są one w kilku standardowych grubościach i mogą mieć wbudowane żebro rozdzielnicze, które pozwala budować na stropie ciężkie ściany. Producenci budowlanych materiałów betonowych, tacy jak Strubet, oferują również sprężone płyty kanałowe. Prefabrykaty te wykonane są z betonu sprężonego zwanego też strunobetonem.  Charakteryzują się one odwrotną strzałką ugięcia. Oznacza to, że w czasie produkcji ich zbrojenie – struny – są naciągane tam, gdzie podczas pracy stropu następuje rozciąganie. Podłużne równolegle otwory, w które wyposażone są płyty kanałowe, pozwalają obniżyć ciężar stropu. Sprężone płyty kanałowe są przy tym solidniejsze od tych z betonu zwykłego. Podobnie jednak występują w kilku  standardowych rozmiarach. Zazwyczaj są one prostokątne, ale możliwe jest zamówienie elementów dociętych w innym kształcie.

Montaż i zastosowanie stropu kanałowego

Płyty kanałowe mają szerokie zastosowanie. Ze względu na swoją dużą wagę – sięgającą nawet 450 kilogramów na metr kwadratowy – płyty strunobetonowe wykorzystywane są w obiektach przemysłowych i o wytrzymałej konstrukcji. Ich mniejsza i lżejsza odmiana – płyty Smart – doskonale sprawdzają się w stropach domów jednorodzinnych, gdzie zastępują stropy gęsto żebrowe. Montaż stropów kanałowych odbywa się przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, takiego jak żuraw wieżowy. Wyjątkiem są tu płyty Smart, które mogą być układane za pomocą dźwigu HDS. Płyty strunobetonowe montuje się na sucho, opierając bezpośrednim na ścianach. Przestrzenie między płytami wypełniane są specjalną mieszanką betonową. Całą konstrukcję łączy wieniec, którego betonowanie odbywa się  użyciu prefabrykowanych kształtek, na których umieszczane jest zbrojenie.