Gonty drewniane bezsprzecznie kojarzą się z tradycyjną architekturą, ponieważ sprawdzają się na dachach dworków utrzymanych zarówno w starym, jak i nowoczesnym stylu. Drewniane gonty można ułożyć tak naprawdę na każdym dachu. Świetnie wyglądają na nowoczesnej architekturze przełamując dotychczasowe trendy. Doskonale prezentują się w połączeniu z betonem, kamieniem i szkłem. Czym tak naprawdę jest gont drewniany, jak powstaje i gdzie szukać sprawdzonych producentów zajmujących się ich montażem?

Co to jest gont drewniany?                                                             

Gont drewniany to nic innego jak prostokątne deszczułki wykonane z drewna o średniej długości 20-50 cm. Zwykle posiadają kilka milimetrów grubości, mogą być cięte, gładkie, łupane z chropowatą powierzchnią. Nierzadko występują także gonty drewniane z mocno wyprofilowanymi wpustami i wypustkami. Dzięki nim cała konstrukcja jest sztywniejsza i bardziej szczelna. Specjaliści uważają, że gonty powinny mieć jak najmniej sęków. Do głównych ich zalet można zaliczyć wysoką trwałość na warunki atmosferyczne. Ich żywotność w znaczącym stopniu może poprawić impregnacja. Jak się jednak okazuje, produkcja gontów drewnianych jest bardzo pracochłonna, a ich konserwacja może stać się kłopotliwa. Warto zaznaczyć, że gonty drewniane nie są odporne na ogień, tak jak wszystkie pokrycia wykonane z tego surowca. Można oczywiście zabezpieczyć powierzchnię używając odpowiednich środków, które jednak podniosą cenę całego montażu.

Montaż gontów drewnianych – od czego zacząć?

Ze względu na określony kształt gontów, układa się je wsuwając jeden element pod drugi. Każda pojedyncza sztuka musi zostać przymocowana gwoźdźmi. Podczas ich wbijania należy uważać, aby nie uszkodzić włókna drewna. Zbyt głęboko wbite gwoździe mogą rozerwać delikatne gonty. Inną metodą na ich montaż jest użycie zszywek i gwoździ. Montowanie gontów drewnianych jest nie tylko pracochłonne, co czasochłonne. Przykładowo pokrycie dachu o powierzchni 200 m2 może zająć nawet dwa tygodnie. 

Gdzie szukać producenta gontów drewnianych?

Gonty drewniane są bardzo wdzięcznym materiałem pokryciowym, nic więc dziwnego, że przeżywają obecnie swój renesans. Doskonale prezentują się na domach o prostej bryle, w których gontów drewnianych używa się wyłącznie do pokrycia dachu. Jak twierdzi specjalista z Ekodrew Group Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Mirosław Bielak, efekt ten jest ciekawy, ponieważ tworzy się wrażenie, że dach płynnie przechodzi w ściany. Jak wybrać producenta gontów drewnianych? Skonsultuj się z firmą zajmującą się produkcją i montażem gontu drewnianego, ustal szczegóły i poproś o zdjęcia wykonanych już realizacji. W ten sposób dowiesz się, czy na pewno warto.