Za gospodarkę odpadami gruzowymi, uważa się szereg procesów specjalistycznych, mających na celu gromadzenie, a następnie przetwarzanie różnego rodzaju gruzu, do którego zalicza się między innymi kruszywa powyburzeniowe. W rozwijającej się gałęzi przemysłowej, która dotyczy właśnie zarządzaniem odpadami gruzowymi, znaczenie ma wiele różnych firm. Dowiedz się razem z nami, co dzieje się z kruszywem pobudowlanym.

Produkcja odpadów gruzowych

Odpady gruzowe, są „produkowane” w wyniku rozbiórek starych budynków, a także w wyniku ich wyburzeń. Może to być dokonywane metodami wykorzystującymi sprzęt ciężki, lub też materiały wybuchowe. Uwarunkowane jest to zaś od rodzaju inwestycji, a także lokalizacji danego obiektu. Takich budowli, które dzisiaj czekają na swój profesjonalny demontaż, jest zaś w Polsce tysiące. To one w dużej mierze stają się olbrzymim potencjałem, zapewniając nowy rodzaj przydatnych materiałów budowlanych. Mowa o kruszywach powyburzeniowych, które już dzisiaj mają większe znaczenie od kruszyw pobudowlanych, będących odpadami tworzącymi się przy różnych działaniach budowlanych – np. stawiania biurowca.

Wywóz gruzu

Ważnym ogniwem w łańcuchu zagospodarowania odpadami gruzowymi, jest również profesjonalny wywóz gruzu, czyli odbieranie go od jednych podmiotów, oraz dostarczanie do przedsiębiorstw, zajmujących się jego recyklingiem. Takich firm, które posiadają certyfikaty uprawniające do transportowania tego typu materiałów, jest w Polsce coraz więcej, a zapotrzebowanie na ich usługi stale rośnie. Dowodem na to jest prężna działalność firmy KARTEX, która w ramach wywozu gruzu, współpracuje z licznymi ośrodkami przemysłowymi, klientami indywidualnymi, czy publicznymi, a także z wieloma ekipami budowlanymi, z którymi podejmuje stałą kooperację. Wielokrotnie z przewoźnikami gruzu, współpracują również firmy ogrodnicze i porządkowe, rolnicy, czy nawet hurtownie materiałów budowalnych.

Przetwarzanie gruzu

Odpady gruzowe dostarczane są przez profesjonalnych przewoźników do specjalistycznych ośrodków recyklingowych, które zajmują się przemiałem gruzu. To tam zamieniony jest on w wysokiej klasy kruszywo, które dzisiaj znalazło szerokie zastosowanie między innymi w drogownictwie. Materiały te stanowią bowiem świetną warstwę utwardzającą pod budowę dróg krajowych i gminnych, czy też placów oraz parkingów. Surowce te, są zaś tak pożądane przy różnego rodzaju inwestycjach, nie tylko ze względu na swoją jakość, ale także na atrakcyjną cenę. Wszystko to przy recyklingowych, proekologicznych, chroniących zasoby naturalne procesach.