Nawierzchnie betonowe powinny być wykonane w taki sposób, aby miały właściwości antypoślizgowe, były odporne na wpływy atmosferyczne i klimatyczne, odprowadzały wodę, czy wyróżniały się wysoką przyczepnością. W tym celu wykonuje się grooving, czyli rowkowanie. Firma Rekma Sp. z o.o. z miejscowości Brzezie świadczy usługi z zakresu naprawy i utrzymania nawierzchni betonowych i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

Czym jest grooving nawierzchni?

W celu poprawy parametrów nawierzchni stosuje się technologię groovingu, czyli rowkowania. Polega ona na wykonaniu rowków w celu zmniejszenia aquaplaningu, (tj. utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą), polepszenia właściwości antypoślizgowych, ograniczenia hałasu oraz poprawy tarcia. Grooving obniża efekt rozprysku wody i korzystnie wpływa na skuteczność hamowania. 

Metoda groovingu jest stosunkowo tania, więc warto rozważyć jej zastosowanie. Ponadto wpływa na poziom bezpieczeństwa na drogach. Świadczeniem usług związanych z rowkowaniem zajmuje się firma Rekma z Brzezia. Zajmuje się nacinaniem nawierzchni betonowych oraz asfaltowych. Eksperci specjalizują się w naprawie i utrzymaniu nawierzchni, więc wykonają również wszelkiego rodzaju dylatacje, impregnację powierzchni betonowych i żelbetowych, wypełnią szczeliny dylatacyjne czy zajmą się naprawą spękań nawierzchni i ubytków miejscowych. Szeroki zakres usług z pewnością zadowoli każdego klienta. 

Dlaczego warto skorzystać z metody rowkowania?

Zalet wykorzystania technologii rowkowania jest wiele. Przede wszystkim wpływa na szorstkość nawierzchni i lepsze odprowadzanie wody, więc poprawia przyczepność kół, co jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Jest to sposób, który pozytywnie działa zarówno przy nawierzchni betonowej, jak i asfaltowej. Przy pracach remontowych jest to jedna z najlepszych metod poprawy ich jakości. Korzystnie wpływa również na względy ekonomiczne, ponieważ jest tania w wykonaniu. Grooving najlepiej zlecić fachowcom, takim jak pracownicy firmy Rekma, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie. 

Rowkowanie wpływa także na szybszy proces wysychania wody na drogach i stosuje się go nawet przy nowych nawierzchniach, w połączeniu z grindingiem. Wykorzystanie tej metody zapewni współczynnik szorstkości na wysokim poziomie, nawet po upływie sporej ilości czasu. Jest to także sposób na zwiększenie komfortu jazdy dla kierowców i poprawę trakcji. Poprzez wykonanie poprzecznych rowków na nawierzchni, zyska ona wiele nowych właściwości, które korzystnie wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i poprawę jakości jazdy oraz ogólnych warunków drogowych. Zdecydowanie warto się nad nią zastanowić.