Mieszkanie odziedziczone po babci, lokal kupiony z drugiej ręki czy też długo nieużytkowana nieruchomość – zanim zdecydujemy się zamieszkać w takim lokum, w większości przypadków konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu. Znalezienie rzetelnej firmy budowlanej, która nam w tym pomoże, to nie lada wyzwanie. Warto więc postawić na sprawdzonych i polecanych specjalistów. Do takich właśnie należy przedsiębiorstwo Gut-Bud. Jakie usługi zrealizują na nas fachowcy?

Zakres prac remontowych

To my jako właściciele mieszkania odpowiadamy za zakres jego metamorfozy. Musimy więc wiedzieć, jakie prace planujemy w nim wykonać. Kapitalny remont nieruchomości wiąże się zazwyczaj z wymianą instalacji, stolarki okiennej, drzwiowej, położeniem nowych tynków i posadzek. Całość trzeba jeszcze wykończyć zgodnie z naszymi upodobaniami. Jeżeli planujemy wyburzenie ścian lub rozdzielenie pomieszczeń za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, warto wcześniej zasięgnąć porady architekta, dzięki czemu wnętrze mieszkania będzie bardziej funkcjonalne.

Nie bez znaczenia jest też opracowanie kosztorysu remontu. Możemy zrobić to samodzielnie, choć lepszym rozwiązanie będzie skorzystanie z pomocy specjalistów. Fachowcy dokładnie oszacują koszty związane z zakupem materiałów budowlanych i robocizną, dzięki czemu nie zaskoczą nas żadne nieprzewidziane wydatki. Jak przekonuje przedstawiciel z firmy Gut-Bud – zawodowcy mogą też doradzić nam w kwestii doboru materiałów wykończeniowych, a nawet wyręczyć nas w ich zakupie.

Etapy remontu mieszkania

Na początku z lokalu należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych sprzętów. Specjaliści zdemontują też wszystkie instalacje, zabudowy meblowe i urządzenia sanitarne, które zechcemy wymienić na nowe. Właściwe prace budowlane rozpoczynają się od położenia nowych instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej i wentylacyjnej. To również na tym etapie fachowcy zamontują system alarmowy czy ogrzewanie podłogowe.

Następnie przychodzi kolej na podłogi. Położone wcześniej instalacje przykrywa się szlichtą cementową, a następnie wylewa się nowe podłogi i posadzki samopoziomujące. Te ostatnie nie są konieczne w pomieszczeniach, w których kładzione będą płytki ceramiczne. Kolejnym krokiem jest tynkowanie sufitów i ścian. Po wyschnięciu powierzchnie te wykańcza się gładzią gipsową. Kiedy i one będą już suche, można przystąpić do montażu parapetów.

Kiedy wyżej wymienione prace zostaną zakończone sukcesem, specjaliści zajmą się montażem podwieszanego sufitu i ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych, o ile wcześniej usługi te były uwzględnione w projekcie. Wszystkie ściany mieszkania można będzie też wykończyć zgodnie z poleceniem właściciela mieszkania. Fachowcy zajmą się też instalacją nowych urządzeń sanitarnych oraz montażem zabudowy meblowej. Na sam koniec montowane są listwy przypodłogowe, karnisze i gniazdka. To też dobry czas na wykonanie niewielkich poprawek np. malarskich.