Hale stalowe – czym są oraz jakie jest ich zastosowanie i podział?

Materiał partnera
2019-09-12

Hale stalowe są nieodłącznym elementem budownictwa przemysłowego. Poza tym stanowią jeden z najważniejszych rodzajów konstrukcji stalowych. Materiał, z którego są wykonane, czyli stal zapewnia bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Dodatkowo stal gwarantuje duże rozpiętości konstrukcyjne, które nie wymagają stosowania dodatkowych podpór. W związku ze swoimi właściwościami hale stalowe są dziś niezastąpione do wielu czynności w przemyśle.

Ogólne informacje dotyczące hal stalowych

Najprościej mówiąc, hala stalowa to obiekt budowlany o charakterze parterowym jednonawowy lub wielonawowy, który nie posiada przegród i ścian działowych w swoim wnętrzu. Najczęściej hale stalowe nie posiadają również podpiwniczenia. Pokrycie dachowe oraz ściany zewnętrzne hali stalowej służą do wyodrębnienia jej użytkowej powierzchni, jednocześnie będąc zabezpieczeniem konstrukcji przed działaniem obciążeń.

Geometria hal stalowych najczęściej zależy od ich przeznaczenia. Każda hala może mieć inną wysokość, długość oraz rozpiętość. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest stal, ponieważ bardzo dobrze spełnia ona funkcję przenoszenia obciążeń. To, jaka stał będzie wykorzystana do budowy hali uzależnione jest od przeznaczenia konstrukcji, a także wartości obciążeń, które działają na elementy hali stalowej. Przed budową hali stalowej, pracownicy firmy Remo zalecają, aby dobrze zastanowić się, jak będzie ona eksploatowana. Ważne w tej kwestii jest to, czy będą po niej poruszały się maszyny oraz czy trzeba będzie zamontować w niej suwnicę. Wszelkie przemyślenia i plany związane z wyglądem i użytkowaniem hali muszą zostać przekazane projektantowi lub innej osobie, która będzie nadzorowała proces projektowania obiektu. Duże znaczenie mogą mieć także informacje dotyczące możliwości ewentualnej modernizacji, czy rozbudowy hali w późniejszym czasie.

Podział hal stalowych i ich zastosowanie

Hale stalowe można podzielić na różne klasyfikacje, w zależności od kryterium branego pod uwagę. Zazwyczaj dokonuje się ich podziału ze względu na konstrukcję elementów, przeznaczenie, liczbę naw, czy też sposób użytkowania. Hale stalowe, tak jak i inne obiekty w budownictwie przemysłowym, stawiane są w konkretnym celu. Hale stalowe mają rozmaite przeznaczenie. Wyróżnić można hale przystosowane do użytku publicznego, jak np. hale widowiskowe, wystawowe lub sportowe. Poza tym spotkać można hale obsługowe, hale handlowe, a także zajezdnie i warsztaty.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów hal i zastosowań, hale stalowe mają za zadanie umożliwiać i ułatwiać prace przemysłowe. Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś o zakładach produkcyjnych. Żeby możliwe było jego prawidłowe funkcjonowanie, taki zakład musi posiadać własną halę produkcyjną. Hale zakładów produkcyjnych można podzielić na hale niskiego składowania towarów i hale wysokiego składowania towarów.

Opracowanie artykułu:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Remo s.c.

ul. Obornicka 1a, 64-600 Kowanówko wielkopolskie
e-mail
www
telefon