Coraz powszechniej przy budowie obiektów magazynowych czy przemysłowych stosowane są stalowe konstrukcje szkieletowe. Wynika to z faktu ich modułowości, trwałości, odporności na czynniki zewnętrzne oraz szybkiego czasu wykonania. Hale stalowe w łatwy sposób można dostosować do własnych wymagań i potrzeb, a w razie konieczności zmodyfikować czy przenieść w inne miejsce.

Jak wykonuje się hale stalowe

Hala stalowa posiada solidny szkielet wykonany z kształtowników takich jak kątowniki, ceowniki czy też teowniki. Jej budowa opiera się na słupowym szkielecie zwieńczonym u góry belkami głównymi rozpościerającymi się wzdłuż dłuższych ścian budynku. Dla wzmocnienia konstrukcji w kierunkach poprzecznych, na belkach głównych spoczywają mniejsze belki pośrednie. Konstrukcja hali stalowej jest częściowo spawana a częściowo skręcana śrubami. Dach najczęściej może być w formie płaskiej lub dwuspadowej. Zastosowanie drugiego wariantu umożliwia zagospodarowanie dodatkowego miejsca pomiędzy dźwigarami. Można tam umieścić przewody elektryczne czy kanały wentylacyjne transportujące ogrzane powietrze do podniesienia lub utrzymania komfortu cieplnego w hali. Stalowa więźba dachowa wykonana jest z kratownic i zapewnia solidną podstawę poszycia dachu. Całość może być pokryta ocynkowaną blachą stalową lub warstwą PCV. Zarówno teowniki słupów jak i więźba dachowa pokryte są specjalną farbą antykorozyjną. Również blacha poszycia zabezpieczona jest przed korozją. Hale występują w wielu długościach. Moduł podstawowy to 5 metrów szerokości i 10 metrów długości. Rozpiętość dłuższego boku może wahać się do 25 metrów. Wejście do pomieszczenia umożliwiają dwuskrzydłowe drzwi stalowe na osnowie z ceowników.

Jak zabezpieczyć dach hali

Hale mogą być wyłożone materiałem izolacyjnym zabezpieczającym budynek zarówno termicznie, akustycznie jak i przeciwwilgociowo. Miejscem szczególnie narażonym na działanie czynników zewnętrznych jest dach hali. Dlatego bardzo ważne jest jego prawidłowe ułożenie. Do prac dekarskich warto zatrudnić specjalistów, takich jak z firmy Dachstyl na co dzień zajmującej się usługami budowlanymi przy wznoszeniu i wykańczaniu hal stalowych. Poszycie dachu konstrukcji stalowej może być wykonane w różny sposób. Zwyczajowo ma ono strukturę warstwową. Od wewnętrznej strony hali stosuje się pokrytą warstwą antykorozyjną, usztywniającą blachę trapezową. Jest ona przykręcana do stalowych płatew dachowych. W charakterze paraizolacji używana jest folia polietylenowa lub aluminiowa. Na folii układa się otulinę termiczną. Jako izolację można zastosować wełnę mineralną lub płyty styropianowe. Wierzchnią część dachu stanowi blacha lub płyta PCV. Alternatywnie jako dach hali można zastosować gotowe prefabrykowane warstwowe płyty dachowe. Składają się one z zewnętrznej i wewnętrznej okładziny z blachy stalowej i umieszczonego pomiędzy nimi rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego. Rdzeń może być zbudowany ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Dodatkowo warstwy okładzin zabezpieczone są antykorozyjnie, chroniąc wnętrze hali przed wilgocią i działaniem deszczu.