Budowa domu to bardzo złożona inwestycja, która musi być dokładnie zaplanowana. Nie tylko ważny jest projekt i idealnie dobrane materiały budowlane, ale także istotne jest spełnianie restrykcyjnych norm. Obecnie każdy inwestor musi szczególną uwagę zwracać na to, by wznoszony budynek spełniał warunki wymagane dla tzw. standardu WT 2021.  Dotyczy on budowy domów energooszczędnych i proekologicznych. Takie obiekty do stanu surowego zamkniętego tworzy firma MASTIMAX, która szczególną uwagę zwraca podczas każdej inwestycji na wykonanie prawidłowej  hydroizolacji fundamentu. Dlaczego jest to tak ważne?

Czym jest hydroizolacja fundamentu?

Hydroizolacja fundamentu to nic innego jak metoda zabezpieczania posadowienia budynku przed wilgocią oraz wodą. Firma MASTIMAX, która specjalizuje się we wznoszeniu domów jednorodzinnych do stanu surowego zamkniętego, zawsze szczególną uwagę zwraca na tworzenie tego typu zabezpieczenia. Podkreślić bowiem warto, że im solidniej wykonany jest fundament, tym wyższym standardem cechuje się cały budynek.

Jeśli chodzi zaś o konstrukcję hydroizolacji fundamentu, należy wiedzieć, że jest to wielowarstwowa ochrona, która musi spełniać restrykcyjne normy. W Polsce i całej Unii Europejskiej firmy budowlane przestrzegają m.in. przepisów uwzględnionych w DIN 18195, a które dotyczą właśnie uszczelnień dla fundamentów. Norma ta zaleca wykonanie hydroizolacji z papy termozgrzewalnej na osnowie z siatki lub poliestru. W praktyce firmy budowlane takie jak MASTIMAX stosują różne mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dobór właściwego zabezpieczenia zależy bowiem od wielu czynników np. klasy gleby czy stopnia wilgotności w danym terenie.

Przykład systemowej hydroizolacji fundamentu

Fachowcy z firmy MASTIMAX zawsze polecają swoim klientom wybór hydroizolacji w postaci systemowej ochrony przeciwwodnej fundamentu. Oznacza to, że każdy jej element, a mianowicie warstwa, pochodzą od jednego producenta, który opracował unikalny system ochrony zarówno płyty dennej, jak i ściany nośnej. Dobra hydroizolacja to zatem połączenie izolacji pionowej oraz poziomej. Przykładowa bariera przeciwwodna tworzona jest zaś z:

  • zaprawy uszczelniającej,
  • gruntu w postaci emulsji bitumicznej,
  • masy polimerowo-bitumicznej,
  • siatki z włókna szklanego,
  • styropianu,
  • folii polietylenowej,
  • siatki stalowej,
  • jastrychu cementowego,
  • maty drenujące,
  • paroizolacji,
  • ocieplenia,
  • wyprawy elewacyjnej.

Ostateczna postać hydroizolacji fundamentu musi odpowiadać zaś wymaganiom projektowym. Rozwiązanie dobrze sprawdzające się przy jednym domu nie musi zatem być najlepszym wyjściem przy innym obiekcie. To dlatego firma MASTIMAX przed wyborem hydroizolacji przeprowadza odpowiednie analizy.

Dlaczego hydroizolacja fundamentu jest tak ważna?

Jak tłumaczą fachowcy z firmy budowlanej MASTIMAX, hydroizolacja fundamentu to podstawowa forma jego zabezpieczenia przed działaniami niszczącymi. Do nich zalicza się wodę, wilgoć, związki chemiczne występujące w glebie, a nawet insekty. Hydroizolacja jest zatem barierą przeciwwodną, w tych ochroną przed kapilarnym podnoszeniem się wód gruntowych, która wpływa na solidność całego budynku.

Dobrze zabezpieczony fundament przede wszystkim gwarantuje odpowiednią stabilność konstrukcji nośnych. Inwestor nie musi martwić się również o zjawisko pękających ścian czy o powstanie zawilgocenia np. piwnicy. Element posadowienia, które są chronione przed wodą, pomagają również w powstrzymaniu przemieszczenia i odkształcania się budynku. Dzieje się tak dzięki zmniejszeniu obciążeń wynikających z działania wilgoci oraz wód gruntowych.