Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudny temat. Aby godnie pożegnać bliską osobę, warto zdecydować się na wysokiej jakości nagrobną płytę. Nagrobki różnią się od siebie wykorzystanym materiałem, kolorem oraz cenami. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wygląda proces projektowania i dlaczego warto zlecić pracę profesjonalnemu kamieniarzowi? Wreszcie – jakie są koszty jego postawienia?

Jak się projektuje nagrobki?

Współczesne firmy specjalizujące się w kamieniarstwie przygotowują projekty nagrobków dzięki obróbce kamieni. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn kamieniarskich. Dlatego też pracę kamieniarza należy zlecić po wybraniu odpowiedniego materiału i wykończenia. Co ciekawe, nie zaleca się marmuru, który szybko niszczeje. Dużo częściej stosuje się odpowiednio obrobiony piaskowiec. Wymaga jednak ciągłej pielęgnacji. W związku z tym najpopularniejsze są nagrobki granitowe. Po wyborze kamienia w zakładzie kamieniarskim warto sprawdzić trwałość projektu. Jeśli materiał uległ pęknięciu, warto skorzystać z opcji reklamacji, której można dokonać do 5 lat. Dzięki dostępnym wzorom nagrobków w Internecie lub w ofercie zakładu można wybrać najlepszy model. Należy przy tym pamiętać, że gotowy projekt będzie szybszy w montażu.

Rodzaje nagrobków

Polskie firmy oferujące usługi kamieniarskie wykonują różnego rodzaju nowoczesne nagrobki. Pochodzące z Chin cieszą się złą opinią, chociaż są tańsze od tradycyjnych pojedynczych lub podwójnych nagrobków. Wykazują się też pozytywną jakością. Wykonuje się je najczęściej z chińskiego granitu. Inne materiały, z których tworzy się tradycyjne konstrukcje to: naturalny kamień, lastriko, kwarc, marmur, piaskowiec i granit. Wyróżnia się również płaskie formy, które przypominają tablice pamiątkowe umieszczane na gruncie, kapliczki oraz rodzinne grobowce.

Dodatkowe elementy 

Uzupełnieniem dla tradycyjnych kamieni nagrobnych są wszelkiego rodzaju napisy na nagrobkach w formie tablic. Mogą być pojedyncze, czyli wykonane z jednego tworzywa o różnych formach, podwójne, z krzyżem, płaskorzeźby i rzeźby, tzw. skałki oraz inne np. ze szkła. Na nich też umieszcza się nagrobkowe zdjęcia oraz napisy. Mogą to być litery piaskowane, kute lub metalowe. W tym celu warto skorzystać z pomocy kamieniarza, który pomoże z wyborem. W przypadku instalacji portretu zmarłego możliwe są różne opcje. Zdjęcie może być umieszczone na porcelanie lub w kamieniu. Dostępne są różne rozmiary oraz barwy, od czarno-białych tonacji po sepię.

Jak wygląda proces tworzenia? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Po wyborze materiału na pomnik konieczne jest dostosowanie jego koloru. Kamień może być ciemny w odcieniach czerni lub szarości, ale też granatu, zieleni czy rudości. Oprócz indywidualnych preferencji dobrze jest wziąć pod uwagę ostatnie życzenie zmarłego. Duże znaczenie dla wyboru koloru ma lokalizacja kamienia nagrobnego. Bardziej zaciemnione miejsca wymagają jaśniejszych odcieni. Narażone na zniszczenia i kontakt np. z drzewami kamienne płyty powinny być ciemniejsze. Tylko tego rodzaju są odporne na wilgoć i przebarwienia. Dopiero wtedy pracę rozpoczyna kamieniarz. Dodatkowo może się zająć ułożeniem płyt lub kostki, pomalowaniem lub odnową liter, podniesieniem i wyrównaniem płyty, rozbiórką, szlifowaniem oraz instalacją cmentarnej ławki.

Ile kosztują nagrobki?

Przed wyborem płyty warto zapoznać się z cennikiem nagrobków. Przeznaczony na to budżet powinien być jednym z kryteriów wyboru. W przypadku płyt chińskich i krajowych z granitu ceny wynoszą maks. 4500 zł. Importowany granit w czerwonym, zielonym, granatowym i szarym odcieniu to wydatek rzędu min. 4500 zł. Czarny i najbardziej wytrzymały granit jest najdroższy. Ceny zaczynają się zwykle od 8000 zł. W przypadku indywidualnych projektów wykonywanych na zamówienie, ceny są zróżnicowane. Zależą od wielu czynników m.in. użytego materiału.