Ile kosztuje położenie kostki brukowej na podjeździe?

Materiał partnera
2019-05-22

Kostka brukowa to doskonały sposób na stworzenie estetycznej i dobrze utwardzonej powierzchni przed domem. Nie tylko dobrze się prezentuje wizualnie, ale prawidłowo wykonana jest przede wszystkim wytrzymała i odporna na niesprzyjające czynniki środowiska. Średnie ceny robocizny prezentują się w zależności od indywidualnych ofert. Czy przewidywane koszty jej układania wykroczą poza Twój budżet?

Układanie kostki brukowej – koszty robocizny

Na pierwszy ogień warto wziąć pod lupę koszty robocizny, które zwykle trudno jest samodzielnie oszacować. Przedstawione liczby dotyczą średnich cen z różnych firm brukarskich na terenie całej Polski. W koszcie usług brukarskich wyróżniamy dwa podstawowe wyznaczniki. Pierwszym z nich jest cena ułożenia jednego metra kwadratowego kostki, która zawiera również właściwe przygotowanie podłoża.


W 2019 roku prezentują się one następująco:

  •     Zwykła kostka brukowa: 39 – 50 PLN/m2
  •     Szlachetna kostka brukowa: 43 – 58 PLN/m2
  •     Układanie szlachetnej kostki we wzory: 69 – 84 PLN/m2
  •     Kostka brukowa z materiału naturalnego (granit, kamień): 83 – 123 PLN/m2


Do kosztów układania kostki zwykle dolicza się również usługi dodatkowe, które będą zależały od indywidualnych potrzeb danego terenu:

  •     Układanie płyt ażurowych: 38 – 50 PLN/m2
  •     Montaż obrzeży trawnikowych: 21 – 30 PLN/mb
  •     Montaż palisad: 36 – 51 PLN/mb
  • Montaż płyt trawnikowych: 42 – 60 PLN/m2
Sprawdzając cenniki poszczególnych usług, można zauważyć, że duży wpływ ma rejon, w którym funkcjonuje firma. Najwyższe ceny są w województwie mazowieckim, a w szczególności w okolicy Warszawy.

Jaki materiał warto zakupić?

Nie należy zapominać, że wpływ na ostateczny koszt ułożenia kostki brukowej ma oczywiście zastosowany materiał. Najtańsze są zwykle kostki przemysłowe, które możemy zaobserwować na parkingach i chodnikach. Są wytrzymałe na eksploatację, jednak niezbyt ciekawe pod względem wizualnym. Zdecydowanie lepszym, lecz nieco droższym wyjściem będzie kostka szlachetna. Może być w wielu różnych kolorach i kształtach, w zależności od zastosowanego kruszywa i barwników. Najtrwalszy jest bruk wykonany z materiałów pochodzenia naturalnego np. kamienia polnego lub granitu. Należy pamiętać, że przy ich pomocy nigdy nie uzyska się idealnie równej powierzchni. Wyjątek stanowią kamienie dobrze obrobione i zeszlifowane, lecz ich ceny zwykle są kolosalne.


Wybierając odpowiednią kostkę brukową, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Przedstawiciele Rzeszowskiej firmy brukarskiej ORKA nie tylko zajmą się kompleksowym ułożeniem kostki, ale też doradzą na każdym etapie, również w zakresie dopasowania rodzaju materiału pod względem wizualnym i użytkowym.

Opracowanie artykułu:

ORKA Andrzej Lejowski

ul. Bożnicza 6 lok. 3, 35-064 Rzeszów podkarpackie
e-mail
www
telefon