Impregnacja elewacji to szczególnie przydatne rozwiązanie, które pozwala na pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń, zamszenia czy wykwitów. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej firmy w tym zakresie, dobrze będzie zaczerpnąć kilka przydatnych informacji, aby wybrać jak najlepsze przedsiębiorstwo. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym procesie właśnie teraz!

Podstawowe informacje

Specjalistyczna impregnacja nierzadko jest powiązania z czyszczeniem. W celu odpowiedniego wymycia wykorzystuje się zróżnicowane środki, przy czym trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowanie najczęściej stawia się w tym zakresie na dysze zraszające. Tego typu sprzęt ma na celu zaaplikowanie skutecznych środków chemicznych pod ciśnieniem tak, aby pozbyć się wszelkich osadów w sprawdzony sposób. Warto przy tym wspomnieć o fakcie, że ciśnienie musi być dostosowane do tego, z jakim konkretnie stanem, rodzajem oraz wiekiem danej elewacji się spotykamy. Czyszczenie będzie w dodatku uzależnione od tego, z jakim rodzajem tynku mamy w danej sytuacji do czynienia. W przypadku tynków mineralnych nie powinniśmy korzystać ze szczotek w połączeniu z dużym natężeniem.

Może to bowiem doprowadzić do niechcianych uszkodzeń, gdyż rozwiązania mineralne odznaczają się sporą wrażliwością pod tym kątem. Z tego względu ten typ powierzchni powinniśmy zazwyczaj czyścić przy użyciu samej wody. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku tynków akrylowych, które można już myć ciśnieniowo i szorować przy wykorzystywaniu dopasowanych środków myjąco-zabezpieczających. Na rynku znajdziemy preparaty chemiczne o określonym charakterze, co pozwoli na skuteczne wyczyszczenie oraz zabezpieczenie danej powierzchni. Po informacje na ten temat zwróciliśmy się do specjalistów z firmy Urban climbing zajmującej się usługami alpinistycznymi w postaci impregnacji elewacji, pielęgnacji, czyszczenia fasady budynków, a także przycinania i wycinki drzew.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W związku z myciem oraz impregnacją elewacji dobrze będzie wspomnieć również o kilku aspektach od strony czysto praktycznej. Fachowcy podejmujący się przeprowadzenia takich czynności na początek sprawdzają, czy uzyskane stężenie środków jest odpowiednie. Najczęściej robi się to poprzez nałożenie na ścianie w miejscu o bardzo małej widoczności pewnej ilości substancji. W zależności od tego, jaki będzie uzyskany efekt, stężenie preparatów należy rozcieńczyć albo zwiększyć. W trakcie impregnacji elewacji oraz jej mycia zaleca się wykorzystywanie dyszy zraszającej z tego względu, że pozwala ona na uniknięcie uderzenia strumienia wody w sposób punktowy, co mogłoby negatywnie wpłynąć na stan nawierzchni lub nawet ją uszkodzić. To oczywiście nie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

W trakcie mycia bardzo często ważne okazuje się również zabezpieczenie przy pomocy folii drzwi oraz okien. Jeżeli natomiast chodzi o preparat wykorzystywany do danych powierzchni, specjaliści zalecają nakładać go od góry ściany do dołu. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której naleciałości będą spływać i brudzić uprzednio wyczyszczone części ściany. Z pozostałych informacji, w przypadku czyszczenia elewacji trzeba zadbać szczególnie o to, aby powiązane czynności wykonywać w warunkach dodatniej temperatury zewnętrznej, gdyż w innym wypadku można doprowadzić do wysoce niepożądanych efektów.

Pozostałe kwestie

Na koniec dobrze wspomnieć jeszcze o fakcie, że mycie elewacji pod ciśnieniem doprowadza w mniejszym lub większym stopniu do pewnego uszkodzenia tynku. Przez to dość często po przeprowadzeniu czynności związanych z myciem oraz impregnacją powinniśmy zastanowić się nad przemalowaniem całości ściany. W innym wypadku przemalowanie zaleca się ogólnie przeprowadzać regularnie raz na około pięć lat. Przy tym, pamiętać należy jednak o wykorzystywaniu specjalistycznych farb przeznaczonych właśnie do pokrywania takich nawierzchni – są to między innymi odznaczające się charakterystycznym składem farby akrylowe, polikrzemianowe, a także krzemianowe.