Iniekcja kurtynowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Materiał partnera
2019-10-07

Woda i wilgoć przenikają przez struktury materiałów budowlanych, czy wnika przez przerwy robocze oraz rysy. W przypadku braku wykonania dobrej hydroizolacji, może to spowodować znaczne uszkodzenie konstrukcji danego obiektu. Obecnie w przypadku wykrycia różnych nieprawidłowości, metodą naprawczą wykorzystywaną przez inwestorów jest zastosowanie iniekcji kurtynowej.

Czym jest iniekcja kurtynowa?

Iniekcja kurtynowa to nowoczesna technologia wykonywania hydroizolacji konstrukcji pokrytych ziemią, bez konieczności przechodzenia przez złożone procesy rozkopywania, czy odkrywania danych elementów modernizowanego obiektu. Podstawą wykonania iniekcji kurtynowej jest zaś dobranie odpowiedniego żelu iniekcyjnego. Powinien wyróżniać się on niską lepkością, a także znakomitą rozciągliwością. Większość dzisiejszych żeli, tworzonych jest zaś na bazie akrylowej, dzięki czemu hydroizolacja jest przygotowana na najwyższym poziomie, przy jednoczesnej prostej aplikacji. Ta jest możliwa dzięki wykonaniu odwiertów i zastosowaniu specjalnych pomp dwukomponentowych. Nie oznacza to jednak tego, że iniekcja kurtynowa jest prostą technologią, którą mogą zagwarantować wszystkie firmy budowlane. Usługi w zakresie nowoczesnych hydroizolacji świadczą obecnie specjalistyczne pracownie.

Przygotowanie do iniekcji kurtynowej

Iniekcje kurtynowe przeprowadzają tylko wyspecjalizowane pracownie, ponieważ proces ten wymaga wykonania w pierwszym etapie ekspertyzy stanu technicznego określonego obiektu. Ważne jest ustalenie źródła zawilgocenia, obszaru uszkodzeń, a także pozyskanie próbek struktury budowlanej. Mowa o pobraniu rdzenia o średnicy 100 mm. Dopiero wtedy można przejść do wyboru medium iniekcyjnego, a także do określenia zakresu wszystkich prac wraz z kosztorysem oraz harmonogramem. Precyzję projektową gwarantują zaś takie firmy, jak m.in. MAK-INIEKT. To one zatrudniają specjalistów o szerokich kompetencjach budowlanych i wiedzy geotechnicznej, materiałoznawczej, czy remontowej.

Zastosowanie iniekcji kurtynowej

Iniekcja kurtynowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzisiaj stosuje się tę technologię przy powierzchniowym uszczelnianiu budowli pokrytych ziemią, przy ochronie przed wodą stokową, czy przy uszczelnianiu szczelin przyłączeniowych. Mowa zatem o przyczółkach mostowych, obiektach tunelowych, garażach podziemnych, płytach dennych, wykopach budowlanych, murach oporowych, czy też o szczelinach budynków, które łączą obiekty starego i nowego budownictwa, np. w centrach miast.

Warto wiedzieć! Coraz większe zainteresowanie budowy domów jednorodzinnych na płytach fundamentowych, zamiast na fundamentach murowych, wiąże się właśnie ze wzmożonym zapotrzebowaniem na usługi hydroizolacyjne, w oparciu o iniekcje kurtynowe. Ofertę dla inwestorów, znajdziesz na stronie wykonawcy MAK-INIEKT.