Innowacyjne kotły piątej klasy – postaw na eko technologie!

Materiał partnera
2020-01-27

Obecnie na rynku nowoczesnych systemów grzewczych dominują różnego rodzaju urządzenia, które wpisują się w energooszczędny oraz proekologiczny standard budownictwa pasywnego – NF 40 i 15 – gdzie roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 70-15 kWh/(m2/rok). Popularne są systemy ogrzewania powietrznego, ogrzewanie podłogowe wodne, technologie na podczerwień, rozwiązania wsparte fotowoltaiką, czy też pompy ciepła. Olbrzymią popularnością wyróżniają się również eko piece – np. kotły piątej klasy na pellet!

Czym jest klasa piąta kotłów?

Jeszcze w 2002 roku najwyższą klasą kotłów na paliwa stałe była klasa trzecia. Dzisiaj jest ona uznawana za najniższą, a właściciele przestarzałych technologii nakłaniani są – również poprzez sankcje prawne – do zmiany pieców na te piątej klasy. To one pozwalają nadal użytkować paliwa stałe, przy wysokiej kaloryczności, niskim współczynniku powstawania popiołu, a także przy ograniczonej do minimum emisyjności gazów cieplarnianych. Klasa piąta kotłów nie jest zatem wymyślona tylko dla potrzeb ochrony środowiska naturalnego, ale dla ogólnej energooszczędności. Inwestycja w tego typu kotły szybko się zwraca, a koszty ogrzewania średniej wielkości domu do 150 metrów kwadratowych, który posiada termoizolację, są niższe nawet o 30-40% w porównaniu z alternatywnymi urządzeniami gorszego typu. Klasa 5 jest zaś wprowadzona przez znowelizowaną normę PN EN 303-5.

Jak działają kotły piątej klasy?

Kotły piątej klasy są bardzo nowoczesne i występują w różnych wersjach jeśli chodzi o funkcjonalność, moc, czy poziom zautomatyzowania. Dzisiaj można spotkać się nawet z takimi sprzętami, które podłączone są do innych proekologicznych i energooszczędnych systemów, w tym nawet do rozwiązań SmartDom i BMS. Podkreślić także warto poziom zautomatyzowania. Kotły piątej klasy zapewniają minimalny poziom obsługi, polegający na dostarczaniu danego paliwa stałego do specjalnego kosza/zbiornika. Stamtąd intuicyjny i skalibrowany system sam pobierze podajnikiem retortowym odpowiednią dawkę, wymaganą dla Twoich potrzeb. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj kocioł piątej klasy może występować w wersji na pellet, czy na ekogroszek. Warto rozglądać się za technologiami uniwersalnymi, pozwalającymi mieszać paliwa stałe lub wybierać te, które akurat będą dla nas bardziej opłacalne w zakupie!

Dofinansowanie z programu ministerialnego

Warto wiedzieć, że przy wymianie kotłów starszych generacji na te piątej klasy, można liczyć na pomoc państwową. Oferowane są bowiem wysokie dofinansowania z programu ministerialnego „Czyste Powietrze”, lub też preferencyjne warunki pożyczek, które mogą mieć zerowe oprocentowanie. Warto zatem korzystać z takiej okazji zwłaszcza, że jest to również inwestycja w zdrowy mikroklimat własnego domu. Korzyści ze stosowania kotłów piątej klasy jest wiele i nie warto ich bagatelizować.

Gdzie kupić odpowiedni kocioł piątej klasy?

Kotły piątej klasy od najlepszych producentów warto kupować w szeroko wyspecjalizowanych centrach sprzedażowych, gdzie można kupić również kolektory słoneczne, elementy do budowy ogrzewania podłogowego, pompy ciepła, czy przepływowe i objętościowe podgrzewacze wody. Takim miejscem jest między innymi Hurtownia Hydrauliczna ELMAX, promująca eko technologie i gwarantująca pełne doradztwo inwestycyjne. Eksperci tejże firmy nie tylko pomogą Ci w wyborze odpowiedniego kotła piątej klasy dla starszego budynku, czy domu pasywnego, ale także zapewnią długie okresy gwarancji i opłacalne warianty serwisu pogwarancyjnego! 

Opracowanie artykułu:

Elmax Hurtownia Hydrauliczna Renata Loręcka

ul. Partyzantów 167, 29-100 Włoszczowa świętokrzyskie
e-mail
www
telefon