Instalacja kanalizacyjna – awarie i sposoby na ich usunięcia

Materiał partnera
2019-06-14
Udrażnianie

Sprawnie działająca instalacja sanitarna i kanalizacyjna ma ogromny wpływ na komfortowe użytkowanie przestrzeni domowej. To dzięki nim możliwy jest dostęp do wody bieżącej oraz usuwanie nieczystości. W zasadzie trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez tych czynników. Niemniej jednak instalacje te narażone są na usterki i awarie, których przyczyn można dopatrywać się w wielu aspektach. Co jednak powoduje uszkodzenia najczęściej i jak sobie z nimi radzić?

Niedrożność instalacji

Najczęstszą przyczyną awarii instalacji kanalizacyjnej jest jej niedrożność, czyli nic innego, jak zatkanie. Jak może do niego dojść? Awaria ta ma zazwyczaj dwie przyczyny. Zdarza się, że na skutek systematycznego gromadzenia się różnego rodzaju osadów w świetle rury, dochodzi w końcu do braku możliwości przepływy wody. Zazwyczaj awaria ta wynika z nieodpowiedniej eksploatacji oraz nieprzykładania należytej wagi do regularnego czyszczenia układu. Awarie tego typu są tym bardziej uciążliwe, że już sama próba zlokalizowania miejsca usterki, ze względu na rozległość całej instalacji, może okazać się niemożliwa bez użycia specjalistycznego sprzętu. Do niedrożności kanalizacji w niektórych przypadkach przyczynia się także celowe lub przypadkowe umieszczenie w rurach przedmiotu o średnicy zbliżonej lub tożsamej ze średnicą rury.

Mowa tu chociażby o próbie spłukania w toalecie czegoś, co w ogóle nie powinno się tam znaleźć. Wbrew opinii wielu ludzi instalacja kanalizacyjna nie jest tak niezniszczalna, jak mogłoby się wydawać. Dlatego w razie awarii najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych hydraulików, do których z pewnością zalicza się firma Dawos Hydraulika. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu wyposażeniu firma zdążyła wyrobić sobie renomę jednej z najskuteczniejszych, jeśli chodzi o prace serwisowe związane kanalizacją, wentylacją oraz rekuperacją. Jak hydraulicy radzą sobie z niedrożnością rur?

Jak udrożnić kanalizację?

W zdecydowanej większości przypadków stosowane są dwie metody. Pierwszą z nich jest udrażnianie mechaniczne. Na czym polega? Dokonuje się go przy wykorzystaniu maszyny ze specjalistycznie zaprojektowaną głowicą, którą umieszcza się w świetle rury. Głowica dosłownie przebija się przez nieczystości tak długo, aż nie dojdzie do przywrócenia drożności. Drugą z metod jest udrażnianie ciśnieniowe.

W tym przypadku wykorzystuje się wodę pod ogromnym ciśnieniem, która po natrafieniu na przyczynę zatkania, usuwa ją. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż udrażnianie ciśnieniowe uważane jest za metodę o wiele mniej inwazyjną, a co za tym idzie, znacznie bezpieczniejszą od udrażniania mechanicznego.

Opracowanie artykułu:

"Dawos" Hydraulika Dawid Szczypiór

ul. Bolesława Prusa 25, 42-125 Łobodno śląskie
e-mail