Domy jednorodzinne są w różnym stopniu narażone na uderzenie pioruna. Taka sytuacja wiąże się natomiast z dużym zagrożeniem dla życia, zdrowia lub majątku użytkowników budynku. Może ona bowiem skutkować pożarem bądź uszkodzeniem elektryki. Chcąc zabezpieczyć się na taką ewentualność, warto zastanowić się nad montażem instalacji odgromowej. Ekspert z firmy Max-Net opowiedział nam, jak działają piorunochrony i kiedy są konieczne.
Przepisy dotyczące instalacji odgromowych
Nie każdy dom jednorodzinny musi mieć instalację odgromową. Zgodnie z przepisami, taki obowiązek dotyczy wszelkich budynków w zabudowie rozproszonej, których wysokość wynosi więcej niż 15 metrów, a powierzchnia przekracza 500 m². Ponadto piorunochron musi znaleźć się na obiektach budowlanych wykonanych z materiałów palnych oraz pokrytych m.in. gontem lub trzciną – niezależnie od wysokości. Podobnie sprawa wygląda, jeśli okolica, w której został zbudowany dom, jest szczególnie podatna na wyładowania atmosferyczne – wówczas wskaźnik zagrożenia piorunowego obliczony według określonych zasad przekracza ustaloną normę. Właściciele innych budynków mogą samodzielnie zdecydować się na montaż piorunochronu.
Działanie instalacji odgromowej
Instalacja odgromowa składa się z szeregu ważnych elementów. Mowa tu o zwodach umieszczonych na dachu i kominach, przewodach odprowadzających, które układa się na ścianach bocznych, uziemieniu naturalnym lub sztucznym, ulokowanym w ziemi. Jeśli blacha pokrycia dachowego ma grubość co najmniej 0,5 mm, nie pokrywa jej materiał izolacyjny i jest ułożona na niepalnym podłożu, to może pełnić funkcję zwodów.
Każdorazowo dobór poszczególnych części musi być przemyślany – trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego i elewacji, a także inne indywidualne czynniki. Tak odpowiedzialne zadanie warto powierzyć specjalistom. Co więcej, oprócz części zewnętrznych należy zamontować także instalację przepięciową wewnątrz budynku.
- tłumaczy fachowiec z firmy Max-Net.
Zasada działania piorunochronu jest bardzo prosta, lecz skuteczna. Wykonany z opisanych elementów system umożliwia uniknięcie tragicznych skutków uderzenia pioruna. Instalacja odgromowa przejmuje bowiem na siebie energię wyładowania atmosferycznego, a następnie odprowadza do ziemi, korzystając ze stworzonej drogi. Prąd biegnie przewodem odprowadzającym do przewodu uziemiającego, a następnie do uziomu umieszczonego w ziemi. Wówczas omija konstrukcję budynku i nie doprowadza do zniszczeń, a ładunek elektryczny zostaje rozładowany w sposób niezagrażający ludziom ani obiektom znajdującym się w okolicy.
Konsekwencje braku instalacji odgromowej
Choć większość domów jednorodzinnych w świetle prawa nie musi mieć instalacji odgromowej, to warto zdecydować się na jej montaż. Cena piorunochronu jest bowiem zdecydowanie niższa niż koszt związany z remontem budynku po uderzeniu pioruna. Energia wznieca pożar, niszczy sprzęty RTV i AGD, prowadzi do uszkodzeń izolacji przewodów w instalacji elektrycznej. Jak zostało wspomniane, wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Trzeba bowiem pamiętać, że w miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie może osiągnąć wartość nawet kilkuset milionów woltów. Inwestując w instalację odgromową, zyskujemy więc cenne poczucie bezpieczeństwa i możemy spokojnie spać, gdy na zewnątrz panuje burza. Oczywiście w trakcie użytkowania trzeba pamiętać też o przeprowadzaniu regularnych kontroli piorunochronu.
Poza montażem instalacji odgromowych firma Max-Net z Koronowa w województwie kujawsko-pomorskim oferuje kompleksowe usługi montażu instalacji od podstaw, począwszy od instalacji niskoprądowych, które obejmują m.in. telewizję satelitarną oraz przemysłową, aż do przyłączy elektrycznych. Oferta jest skierowana do klientów o różnorodnych potrzebach-od osób prywatnych, przez firmy i instytucje, aż po przedsiębiorców. Jest to możliwe dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, które pozwalają nam dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.