W przypadku budownictwa jednorodzinnego ogrzewanie dostępnej przestrzeni użytkowej za pomocą gazu ziemnego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z kilku istotnych przyczyn. Za najważniejsze z nich uznaje się kwestie dotyczące wydajności, energooszczędności oraz bezpieczeństwa. Stworzenie prawidłowo funkcjonującej instalacji nie jest jednak zadaniem prostym. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Gaz ziemny w domu – jakie są zalety tego rozwiązania i z czego składa się instalacja?

Dlaczego to właśnie wykorzystanie gazu ziemnego uznaje się za znacznie praktyczniejsze niż paliwa ciekłego? W głównej mierze chodzi oczywiście o sprawy ekonomiczne. Decydując się na pierwszą z wymienionych opcji, nie trzeba liczyć się m.in. z koniecznością zakupu zbiornika, który w zależności od pojemności – kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co prawda – gaz ziemny może zostać zastosowany wyłącznie wtedy, kiedy obok domu przebiega sieć gazowa – a to w mniejszych miejscowościach oddalonych od ośrodków miejskich – bywa czasami dość problematyczne. Jeśli jednak warunki zagospodarowania terenu sprzyjają inwestorom, to przyłączenie domu do publicznej instalacji jest najlepszą możliwą do podjęcia decyzją.

Aby wszystko funkcjonowało tak, jak należy, trzeba oczywiście wykonać indywidualny projekt. Jak podkreślają specjaliści z firmy Systemy Grzewcze, wydajna i bezpieczna w użytkowaniu instalacja gazowa składa się z wielu zależnych od siebie elementów – znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o przyłączach, kurkach, dopływach rozdzielczych, a także o szafce z zainstalowanym gazomierzem. Jedynie doskonale przemyślany projekt pozwoli użytkownikom korzystać z systemu w pełni komfortowo. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Przyłączenie do sieci gazowej – jakie są wymagania?

Przyłączenie domu do publicznej sieci gazowej wiąże się z wieloma procedurami. O pozwolenie należy zwrócić się bezpośrednio do dostawcy paliwa. Następnie trzeba złożyć wniosek, w którym zostają określone warunki przyłączenia. Właściciele domów jednorodzinnych składają dokument przeznaczony dla podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci gazowej, który przewiduje odbiór paliwa gazowego w ilości do 10 m3/h. Oprócz samego dokumentu należy dołączyć jeszcze mapę z zaznaczoną lokalizacją szafki gazowej – do celów informacyjnych, a także kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z budynku wraz z oświadczeniem o prawie własności.

Jak zatem wyraźnie widać koniecznych do zrealizowania czynności jest naprawdę sporo. Nie dziwi zatem fakt, że zdecydowana większość inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów, którzy pomagają zadbać o właściwą organizację prac. Z pewnością zaliczają się do nich fachowcy z firmy Systemy Grzewcze, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności indywidualnego podejścia do każdego zlecenia zapewniają swoim klientom najwyższy standard obsługi. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na rzetelność, konkurencyjne ceny oraz dochowanie wcześniej ustalonych terminów.