czas czytania: 3 min materiał partnera

Izolacja poddasza przy użyciu wełny mineralnej

Źródło: gettyimages

Prawidłowe wykonanie ocieplenia dachu i poddasza jest równie ważne, jak właściwe ocieplenie ścian. Przez nieprawidłowo ocieplony dach może uciekać nawet 25% ciepła. W związku z tym to zadanie należy powierzyć firmie budowlanej, która cechuje się rzetelnością. Ekipy budowlane do ociepleń dachów i poddaszy często wykorzystują wełnę mineralną, ponieważ materiał ten posiada dobre właściwości izolacyjne.

Wybór materiału do ociepleń poddaszy

Firmy budowlane podejmujące się ociepleń poddaszy zazwyczaj decydują się na użycie wełny mineralnej. Ich wybór uzasadniony jest głównie tym, że wełna mineralna poza dobrymi właściwościami izolacyjnymi, cechuje się elastycznością, a to ma duże znaczenie. Materiał wykorzystywany do izolacji poddaszy będzie „wciskany” w przestrzenie znajdujące się między więźbą dachową. Dlatego wełna mineralna wydaje się być lepszym rozwiązaniem od innego materiału izolacyjnego – styropianu. Wełna mineralna ze względu na swoją elastyczność dobrze będzie wypełniała wole miejsca pomiędzy więźbą dachową. Poza tym bez większych problemów można ją układać w narożnikach i w miejscach załamań.

Wykorzystując twardy materiał do izolacji poddasza narażamy się na trudności związane z dokładnym wypełnieniem przestrzeni oraz problematycznym dociśnięciem do siebie płyt. Wszelkie powstałe szczeliny w warstwie izolacyjnej będą stanowiły mostki termiczne, którymi ciepło będzie uciekać na zewnątrz.

Korzyści wynikające z ocieplenia poddasza wełną mineralną

Ocieplając poddasze za pomocą wełny mineralnej, powinniśmy dodatkowo zadbać o to, by zrobiono odpowiednią grubość warstwy izolacyjnej. Fachowcy z tej branży z firmy Szymar z Rybnika zalecają, by grubość położonego materiału izolacyjnego wynosiła 25-30 cm. Zazwyczaj ocieplenie poddasza wykonuje się do wysokości krokwi, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie. Aczkolwiek korzystniej by było zwiększyć warstwę izolacji o 10 cm, ponieważ to pozwoli na poprawę termoizolacji nawet o 40%. A to wpływa na późniejsze oszczędności związane z mniejszymi wydatkami na ogrzewanie.

Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza daje wiele więcej korzyści niż izolacja cieplna. Wykorzystana do izolacji poddasza wełna mineralna posiada włóknistą strukturę, która dobrze tłumi dźwięk. To sprawia, że ocieplenie poddasza wełną mineralną stanowi doskonałą izolację akustyczną. W ten sposób możemy się odizolować od wszelkich hałasów docierających do nas z zewnątrz. To nie jedyne korzyści wynikające z ocieplenia poddasza wełną mineralną. Kolejne to odporność tego materiału na ogień. Konstrukcja dachu najczęściej wykonana jest z drewna, które łatwo się pali, jednakże gdy jest ono osłonięte ognioodpornym materiałem, ogień nie będzie się rozprzestrzeniał. Z tego wynika, że ocieplenie poddasza wełną mineralną to więcej niż izolacja cieplna.