W zakresie termoizolacji coraz większą popularnością cieszy się zastosowanie piany poliuretanowej, szeroko znanej jako piana PUR. Sprawdza się ona w ocieplaniu dachów, poddaszy i całych budynków. Jej liczne zalety sprawiły, że z powodzeniem może konkurować z innymi popularnymi rozwiązaniami – styropianem oraz wełną mineralną. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom tego materiału.

Zalety piany poliuretanowej

Największym atutem izolacji natryskowej jest jej uniwersalność. Za pomocą piany poliuretanowej zaizolujemy wszystkie elementy domu – od fundamentów przez ściany po poddasze i dach. Świetnie sprawdza się położona na starej izolacji lub warstwach wykończeniowych przy docieplaniu albo termomodernizacji.

Piana PUR to także jedna z najszybszych metod ocieplania – izolowanie poddasza za jej pomocą może trwać zaledwie kilka godzin. Pamiętać jednak musimy, że nie wykonamy tego zadania samodzielnie. Materiał ten musi być nakładany przy pomocy specjalnego agregatu, dlatego konieczne będzie zaangażowanie doświadczonego w tej dziedzinie specjalisty. Usługi w zakresie izolacji termicznych, w tym również natryskowych, oferuje firma Maxpur. Jej działalność ma zakres międzynarodowy – obsługuje klientów z terenów Śląska, Małopolski, Czech i Słowacji.

Pod względem palności piana poliuretanowa wykazuje właściwości podobne do styropianu i klasyfikowana jako materiał palny samogasnący. W praktyce oznacza to, że izolacja natryskowa zabezpieczona płytami kartonowo-gipsowymi, a takie rozwiązanie spotkamy w większości poddaszy, wykazuje niewielki udział w pożarze – niemal całkowicie bez dymu czy płonących kropli. Jest ona również mało odporna na długotrwałe działanie promieni ultrafioletowych i musi być przed nimi odpowiednio chroniona. Zewnętrzne elementy powinny zostać pokryte na przykład farbą bitumiczną lub akrylową.

Dwa rodzaje piany poliuretanowej

Wyróżniamy dwa rodzaje piany PUR wykorzystywanej w izolacji natryskowej. Pierwszą jest piana zamkniętokomórkowa zbudowana z zamkniętych pęcherzyków mikroskopijnych rozmiarów. Cechuje ją lekkość i dobra izolacja termiczna. Ma ponadto duża odporność na wodę, nie przepuszcza jednak pary. Po wyschnięciu staje się twarda i sztywna, co zwiększa ryzyko uszkodzenia w wyniku naprężenia. Zalecane zastosowania piany zamkniętokomórkowej to:

  • dachy płaskie,
  • wentylowane stropodachy,
  • podłogi na gruncie,
  • stropy nad nieogrzewanymi pomieszczeniami.

Piana otwartokomórkowa przypomina gąbkę i jest równie lekka co piana zamkniętokomórkowa. Wykazuje jednak nieco niższą względem niej izolacyjność termiczną. Jest za to paroprzepuszczalna. Najlepiej sprawdza się w elementach takich jak:

  • skośne dachy,
  • wentylowane stropodachy,
  • stropy belkowe,
  • podłogi na legarach,
  • ściany zewnętrzne ocieplane metoda lekką suchą,
  • ściany szkieletowe.

Wybierając rodzaj piany odpowiedni do planowanej przez nas izolacji natryskowej, pamiętajmy o tym, że piana zamkniętokomórkowa po latach traci swoje właściwości.