Zabezpieczenie budynku przed pożarem należy do obowiązków jego właściciela. W tym celu trzeba wybrać odpowiednie środki, które mogą uratować życie i zdrowie wielu osób, a także mienie w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru. Zabezpieczenia przeciwpożarowe dzieli się na czynne i bierne. Do zabezpieczeń biernych należą rozmaite izolacje ognioochronne. Co zabezpieczają izolacje przeciwpożarowe oraz jakie są rodzaje tych izolacji?

Izolacje ognioochronne – co zabezpieczają?

Izolacje przeciwpożarowe stosuje się w celu ochrony rozmaitych elementów. Przede wszystkim używa się ich do zabezpieczenia drewnianych i stalowych konstrukcji obiektu. Należy jednak podkreślić, że zabezpieczenia ognioochronne nie są w stanie sprawić, że drewniane, stalowe, czy inne materiały nie zostaną zajęte ogniem. Celem stosowania takich izolacji jest spowolnienie osiągnięcia przez chronione materiały określonej temperatury, nazywanej temperaturą krytyczną. Dla stali wynosi ona około 500 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury materiał ten traci swoje właściwości, a wykonane z niego konstrukcje przestają podtrzymywać opierające się na nich materiały.

W przypadku drewna temperatura krytyczna wynosi 300 stopni Celsjusza, a po jej osiągnięciu drewno zaczyna wydzielać substancje łatwopalne, które mogą przyczynić się do rozwoju pożaru. To właśnie na przykładzie drewna można najprościej zobrazować działanie izolacji przeciwpożarowych. Drewno bez żadnych zabezpieczeń w przypadku pożaru osiąga w kilka minut temperaturę krytyczną, zaś zastosowanie izolacji wydłuża ten moment nawet o 45 minut, a to naprawdę dużo w trakcie pożaru.

Rodzaje izolacji ognioochronnych

Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń przed działaniem ognia. Najprostszym z nich jest zabezpieczenie drewna poprzez impregnację. To właśnie w ten sposób najczęściej chronimy konstrukcje drewniane przed pożarami. Jednakże impregnacja może być niewystarczająca, dlatego warto sięgnąć również po inne rodzaje izolacji przeciwpożarowych.

Skutecznym i uniwersalnym rozwiązaniem są izolacyjne materiały, które znajdują się w postaci zapraw z wełny mineralnej. Takie zabezpieczenia mogą być używane do rozmaitych konstrukcji, np. drewnianych, stalowych i betonowych. Oprócz dobrej izolacji ogniochronnej zapewniają one izolację akustyczną.

Wybierając spośród wielu rodzajów izolacji przeciwpożarowej warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z tej branży w celu doboru jak najlepszych rozwiązań. Swoją pomoc w tej kwestii oferuje m.in. Kuśmierzak Marcin Ksl. Oprócz tego fachowcy pomogą nam zainstalować systemy przeciwpożarowe, czyli czynne zabezpieczenia.

Izolacje i czynne systemy przeciwpożarowe to podstawa wyposażenia każdego obiektu, wpływające na zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Jednak oprócz nich w sytuacji zagrożenia powinniśmy pamiętać o zdrowym rozsądku.