Rozwój technologii, a także innych gałęzi życia sprawił, że duża część społeczeństwa postanawia budować się na terenach podmiejskich. Nowe osiedla stworzone z domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych nie są niczym nowym. Każdy z mieszkańców takiego miejsca będzie potrzebował dostępu do usług telekomunikacyjnych. Aby to było możliwe, konieczna jest budowa sieci telekomunikacyjnej, a to na osiedlach nie zawsze jest łatwe.

Kto zarządza drogą wewnętrzną? Kluczowe informacje przed budową sieci telekomunikacyjnej

Oczywiste jest to, że nowo budowane obiekty mieszkalne muszą posiadać dostęp do drogi dojazdowej. To wiąże się z tym, że inwestorzy tworzące nowe osiedla muszą zaprojektować je w takiej lokalizacji lub wykonać drogę wewnętrzną tak, aby wszyscy mieli dostęp do drogi publicznej. Zazwyczaj bywa tak, że wewnętrzne drogi osiedlowe stanowią odrębne nieruchomości, które są współwłasnością mieszkańców osiedla. Takie drogi to również najlepsze miejsce na to, by zbudować tam kanalizację kablową, która będzie służyła do rozprowadzenia mediów na terenie całego osiedla. Jednak jak to zrobić, aby nie było przy tym problemów?

Duże znaczenie ma to, kto jest odpowiedzialny za zarządzanie osiedlową drogą wewnętrzną. Należy pamiętać, że ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych nie ma zastosowania w przypadku dróg wewnętrznych, wydzielanych i budowanych przez deweloperów. W związku z tym uzyskanie decyzji administracyjnej, która polegałaby na zezwoleniu na umieszczenie urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, wydawanej przez zarządcę drogi nie jest możliwe, jeśli chodzi o osiedlowe drogi wewnętrzne. Oznacza to, że udostępnienie pasa drogowego w celu zbudowania sieci telekomunikacyjnej zależy od decyzji współwłaścicieli, czyli mieszkańców. Oczywiście im ich liczba jest większa, tym trudniej dojść do porozumienia i uzyskać zgodę od wszystkich mieszkańców osiedla.

W niektórych sytuacjach dochodzi do przekazywania nieruchomości jednostce samorządu terytorialnego, która później daną drogę wewnętrzną zalicza do publicznych. Możliwe jest także to, że droga wewnętrzna nie stanowi osobnej nieruchomości. Wówczas jest ona wspólną nieruchomością, którą zarządza wspólnota mieszkaniowa. Mimo kilku modeli tworzenia dróg wewnętrznych, a co za tym idzie, kilku możliwościom uregulowania stanu własnościowego wewnętrznych dróg osiedlowych, deweloperzy najczęściej nie interesują się zarządzaniem drogą lub umieszczaniem kolejnych mediów.

Jak podjąć wspólną decyzję?

Podejmowanie decyzji przez współwłaścicieli drogi wewnętrznej określone jest odpowiednimi przepisami. Sposób podejmowania decyzji zależy głównie od tego, czy zamierzone roboty są czynnościami zwykłego zarządu, czy też go przekraczają. Czynność zwykłego zarządu polega na załatwianiu wszelkich spraw bieżących dotyczących zwykłej eksploatacji nieruchomościami, a także utrzymaniem jej w niepogorszonym stanie i zgodnie z jej przeznaczeniem. Pozostałe czynności przekraczają zwykły zarząd.

W przypadku osiedli jednorodzinnych domów oraz niewielkich wspólnot mieszkaniowych do dokonania czynności zwykłego zarządu potrzeba uzyskania większości głosów, które liczone są według wielkości udziałów. Z kolei, jeśli chodzi o czynności przekraczające zwykły zarząd, konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich zainteresowanych. Obecnie nie istnieje jednoznaczne stanowisko mówiące o tym, czy budowanie sieci telekomunikacyjnej to czynność zwykłego zarządu, czy też czynność przekraczająca zwykły zarząd. Część firm, które tworzą sieci telekomunikacyjne, np. MR INSTAL Makowski z Łodzi, podczas negocjacji starają się przekonywać, że budowa mediów to czynność zwykłego zarządu.