Sprawny komin to ogromnie ważna sprawa. Przewody kominowe, które są zatkane, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, może bowiem dojść do pożaru lub zaczadzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja rodzina i bliscy byli bezpieczni, koniecznością jest prowadzenie regularnych kontroli komina i jego czyszczenia. Jak często należy to robić?

Częstotliwość wykonywania przeglądów kominiarskich

Jak mówi nam ekspert z firmy Krzysztof Koźlicki Kominiarz Usługi Kominiarskie, przeglądy kominiarskie w domach powinny odbywać się przynajmniej raz do roku. W sytuacji, kiedy budynek mieszkalny ma powierzchnię powyżej 2000 metrów kwadratowych, należy wykonywać je co najmniej dwa razy do roku, w terminach do 31 maja i do 30 listopada.

Nie oznacza to jednak, że przewody dymowe powinny być czyszczone tak rzadko. Należy bowiem regularnie sprawdzać ich stan i usuwać wszelkie zanieczyszczenia raz na kwartał. Z kolei, jeśli chodzi o przewody spalinowe do kotłów gazowych, to ich oczyszczanie powinno odbywać się raz na pół roku. W przypadku wentylacji należy usuwać różne zanieczyszczenia przynajmniej raz na 12 miesięcy.

Prace należy koniecznie przeprowadzić wtedy, kiedy podczas korzystania z pieca lub kotła, zauważymy niepokojące objawy, takie jak pojawienie się dymu w domu, silne parowanie okien czy pojawianie się wilgoci w kątach pomieszczeń.

Dlaczego kominem powinien zajmować się specjalista kominiarz?

Zachowanie komina i przewodów wentylacyjnych w pełnej sprawności wymaga regularnego korzystania z usług kominiarza. Dlaczego przeglądy należy zlecić specjaliście? Obowiązujące przepisy prawa jasno mówią o tym, że kontrolę przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych przeprowadzać może tylko osoba, która posiada stopień mistrza kominiarskiego.

A co jeśli chodzi o czyszczenie? Czy koniecznie musi wykonywać je mistrz kominiarski? Nie jest to obowiązkowe w domach jednorodzinnych. W takich budynkach prace może przeprowadzić sam właściciel. W przypadku domów i bloków wielorodzinnych musi to być jednak ktoś, kto ma przynajmniej tytuł czeladnika kominiarskiego.

Jednakże ze względu na wygodę, nawet w budynkach jednorodzinnych, warto zlecić czyszczenie profesjonaliście, który przy okazji nie tylko dokładnie pozbędzie się sadzy i smoły z komina, ale też sprawdzi stan przewodów dymowych lub spalinowych.

Jak widać, przeglądy kominiarskie są ogromnie ważne dla bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, żeby wykonywać je regularnie i zlecać je kominiarzowi!