Jak długo zazwyczaj trwa remont lub wykończenie domu?

Materiał partnera
2019-05-17
remont

Prace związane z wykończeniem domu lub mieszkania są skomplikowane i mogą ciągnąć się latami. Czy jest sposób, aby je przyśpieszyć? Firmy wykończeniowe często oferują wykonanie wszystkich prac lub przeprowadzenie remontu szybko i tanio. Wiąże się z tym jednak ogromne ryzyko. Jak długo potrwa przeciętne wykończenie domu i na co powinieneś zwrócić uwagę, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

 

Ile może trwać wykończenie domu?

Wszystko zależy od tego, jak duży metraż jest do wykończenia i ile pomieszczeń wchodzi w jego skład. Długość prac wykończeniowych może zostać mniej więcej oszacowana przed ich wykonaniem, jednak w trakcie bardzo często pojawiają się komplikacje, których nie sposób obejść. Istotnym czynnikiem jest także budżet, którym dysponuje właściciel, ponieważ wykończenie to nie tylko pomalowanie ścian, ale też montaż biały, czy też położenie płytek. Warto znaleźć firmę wykończeniową, która zajmuje się wszystkimi pracami. Zatrudnianie wielu różnych fachowców do wykończenia jednego budynku najczęściej źle się kończy i w ostateczności (w razie błędów) trudno znaleźć winnego. Żeby bezpiecznie oszacować czas od zakończenia budowy do całkowitego wykończenia domu, należy brać pod uwagę mniej więcej 2-4 miesięcy.

 

Remont – czy jest szybszy?

Długość prac związanych z remontem i wykończeniem wnętrz jest w dużej mierze zależna od:

  • Indywidualnych cech domu – proste budownictwo jest zdecydowanie łatwiej wykończyć. W obrębie tego typu cech bierze się pod uwagę wszelkie skosy i wnęki, a także nietypowe, pracochłonne rozwiązania.
  • Dostępności materiałów i budżet właściciela – obie rzeczy mają istotny wpływ na poszczególne etapy wykończenia. Zdarza się, że w hurtowniach nie będzie artykułów, które klient chciałby wykorzystać do wykończenia swojego domu. W takim wypadku pozostaje tylko czekać lub wybrać inną opcję.
  • Ekipy budowlanej – w branży działa wielu pseudofachowców, którzy celowo przeciągają pracę (szczególnie gdy mają płacone za godzinę) lub wykonują zadania w pośpiechu, pozostawiając wiele niedociągnięć.

Specjaliści z firmy wykończeniowej MK BUD podkreślają, że nie warto ufać przedsiębiorstwom, oferującym szybkie i tanie usługi. I choć nie powinno wrzucać się wszystkich do jednego worka, ekspresowe remonty to najczęściej seria niedociągnięć, których na pierwszy rzut oka nie widzimy, a po latach mogą uprzykrzać życie. Remont może wcale nie być szybszy niż kompleksowe wykończenie od zera. Wszystko zależy od tego, jaki zakres prac ma zostać wykonany. Zdarza się, że prace remontowe ciągną się miesiącami.

Opracowanie artykułu:

MK Bud Marek Kluk

ul. Polna 10, 39-310 Radomyśl Wielki podkarpackie
e-mail