Firmy wykonawcze, którym zleca się realizację inwestycji budowlanej, z reguły współpracują z hurtowniami budowlanymi. Coraz częściej jednak z oferty korzystają jeszcze klienci prywatni. W ten sposób inwestorzy mogą kontrolować wydatki i zaopatrzyć się w potrzebne artykuły w wybranych ilościach. Wpływa to pozytywnie na wysokość kosztu realizacji. Wydatki obniżają się nawet do kilkunastu procent. Jest to dobra alternatywa dla marketów i internetowych sklepów z materiałami budowlanymi.

Jak dokonać zakupów w hurtowni materiałów budowlanych?

Tego rodzaju skład budowlany to dobra alternatywa dla dużych marketów i sklepów z materiałami budowlanymi. Zamawianie lub zakupy w nich pozwalają na dostęp do artykułów w cenach hurtowych bądź detalicznych. Opłaca się jednak wcześniej zapoznać z regulaminem internetowego magazynu i sprawdzić sposób sprzedaży i formy współpracy. Należy przy tym pamiętać, że ich zakupem powinien się zająć wykonawca inwestycji budowlanej. Niskie ceny i mobilność usługi sprawia jednak, że warto zastanowić się nad samodzielnym nabyciem artykułów budowlanych. Przed zakupem, warto sprawdzić listę producentów, z którymi hurtownia budowlana współpracuje. Dobrze jest również zapoznać się z opisami produktów. Następnie sporządzoną listę produktów można np. przesłać e-mailem. Co ciekawe, niektóre składnice hurtowe umożliwiają negocjowanie cen. Dodatkowo dopuszczalne jest w niektórych punktach oddanie niewykorzystanych w pracy materiałów budowlanych. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które dbają o środowisko. Często też usługa wiąże się z bezpłatną dostawą. Dobrze jest się poza tym zaopatrywać w potrzebne produkty poza sezonem.

Co warto kupić w hurtowni budowlanej?

W hurtowni materiałów budowlanych można się zaopatrzyć w następujące materiały:

  • Przeznaczone na stan surowy otwarty. Materiały budowlane potrzebne do postawienia ścian np. pustaki czy beton komórkowy. Poza tym: stal zbrojeniowa, cement, klej, drewno szalunkowe oraz nadproża prefabrykowane. 

  • Stosowane przy stanie surowym zamkniętym. Zalecane do instalacji stolarki okiennej i montażu zadaszenia. Zwykle odpowiada za to firma zajmująca się budową i wykończeniem pod klucz.

  • Artykuły do tynkowania wewnętrznego. Np. zaprawy tynkarskie, wapno oraz wylewki takie jak woda, cement czy piasek. Ich zakupu z reguły dokonuje inwestor.

  • System ocieplenia oraz tynkowanie zewnętrzne. Przykładowo tynk, klej i styropian.

  • Instalacje. Sprzęt wymagany do podłączenia kanalizacji, ogrzewania czy osprzętu elektrycznego. W ich skład wchodzą kotły, grzejniki, a także kable.

Jeśli zdecydujesz się na powierzenie zakupów wykonawcy, poproś o potwierdzenie kupna potrzebnych materiałów budowlanych w postaci pokwitowania.

Czy opłaca się korzystać z jednej hurtowni budowlanej? Czy lokalizacja składu ma znaczenie?

Stan surowy inwestycji budowlanej wymaga zastosowania wielu części, w związku z czym wskazana jest współpraca ze składem położonym niedaleko placu budowy. Warto przy tym wziąć pod uwagę skorzystanie z oferty tylko jednej składnicy hurtowej. Wiąże się to nierzadko z atrakcyjnymi zniżkami, a nawet bezpłatnym transportem. Łatwiejsze będzie poza tym monitorowanie wydatków, jeśli zlecimy zakupy wykonawcy inwestycji. Szukając tego typu usług, najlepiej skorzystać z internetowej wyszukiwarki. Bez problemu można znaleźć hurtownie budowlane we Wrocławiu, Bydgoszczy czy Poznaniu. Dodatkowo wiele tego rodzaju firm proponuje wykonanie ogólnobudowlanych usług. W ich skład wchodzą np. prace dekarskie.