Dach bez wątpienia jest jednym z najważniejszych elementów całego domu. W dużej mierze odpowiada za utrzymywanie ciepła w domu, a także zabezpiecza nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami, jak np. opady lub wiatr. Solidny dach nie zależy tylko od jakości wykorzystanych materiałów, lecz również od poprawnego montażu. Jak zatem montować pokrycia dachowe, aby dach dobrze spełniał swoje funkcje?

Montaż dachówek

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych są dachówki. Dachówki należy układać na łatach, które przymocowane są do kontrłat i pokryte folią dachową albo na pełnym deskowaniu z folią lub papą. Warto mieć na uwadze, by łata okapowa została zastąpiona deską, co sprawi, że pierwszy rząd dachówek będzie opierał się na większej powierzchni.

Dachówki powinno układać się w poziomych rzędach, począwszy od okapu. Cechą charakterystyczną tego typu pokrycia dachowego jest to, że nie wymagają one dodatkowych mocowań, ponieważ utrzymują się pod własnym ciężarek. Wyjątkiem są dachówki znajdujące się na krańcach dachu. One wymagają przybicia. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli dach ma duży kąt nachylenia lub budynek położony jest w lokalizacji narażonej na działanie silnych wiatrów. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest mocowanie wszystkich dachówek. W trakcie układania dachówek nie można zapomnieć o tym, by w odpowiednich miejscach znalazły się dachówki przelotowe. Służą one do wyprowadzenia ponad dach anten, rur wentylacyjnych, a także wsporników pod ławę kominiarską.

Specjaliści od układania pokryć dachowych z firmy Krzychdach Usługi Dekarsko-Blacharskie i Ogólnobudowlane zalecają, by kąt nachylenia połaci podczas kładzenia dachówek mieścił się w przedziale od 22 do 60 stopni. Oczywiście możliwe jest układanie dachówek na dachach o mniejszym kącie nachylenia, jednakże w takiej sytuacji wymagane jest ułożenie warstwy szczelnego krycia wstępnego. Warstwę tę wykonuje się z desek lub płyt OSB z folią lub papą. Z kolei, gdy dach jest bardzo stromy, wówczas należy mocować każdą dachówkę z osobna, co zapobiegnie spadaniu ich pod własnym ciężarem lub w przypadku silnych wiatrów.

Jak należy montować blachodachówki?

Kolejnym z popularnych rodzajów pokryć dachowych są blachodachówki. Powinno się je układać na ruszcie złożonym z kontrłat i łat nośnych. Układanie blachodachówek rozpoczyna się od okapu, a kończy na kalenicy. Ten rodzaj pokrycia dachowego wymaga mocowania. W tym celu wykorzystuje się wkręty samo nawiercające, czyli tzw. wkręty farmerskie z gumową podkładką. Na każdym metrze kwadratowym blachodachówki powinno znajdować się ich 5-6 sztuk. Natomiast wzdłuż kalenicy i okapu wkrętów używa się w każdym zagłębieniu fali. Po ułożeniu wszystkich arkuszy pokrycia dachowego, na całej powierzchni dachu montuje się gąsiory kalenicowe i wiatrownice.

Zanim zaczniemy układać blachodachówki warto zorientować się, z jakiego materiału są one wykonane. Blachy cynkowe lub tytanowo-cynkowe trzeba montować w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, bowiem przy niższych temperaturach cynk staje się materiałem kruchym.