Tynk jest elementem, który zabezpiecza przed wilgocią, a także podnosi walory estetyczne. Jest to bardzo ważna czynność, którą można wykonać samodzielnie. Wystarczy uwzględnić najważniejsze zasady. Dzięki temu uzyskamy satysfakcję i oszczędność środków finansowych. Jak się do tego zabrać? Na co należy zwrócić uwagę, żeby osiągnąć pożądany rezultat?

Tynkowanie z uwzględnieniem zaprawy gipsowej

Tynkowanie ścian zaprawą gipsową uwzględnia nakładanie środka na całą ścianę. Trzeba pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu. Narzędziem, które bardzo dobrze nadaje się do tego działania, jest paca z nierdzewnego metalu. Ważne jest to, żeby grubość zaprawy na powierzchni ścian nie przekroczyła 30 mm. Kolejnym procederem jest zaciąganie, a więc wyrównanie całej tynkowanej powierzchni. Czynność musi być przeprowadzona praktycznie natychmiast po nałożeniu tynku. Sprzęt, który ma tutaj zastosowanie, to łata tynkarska typu H. Działanie należy wykonać zdecydowanym ruchem. Następnie przychodzi czas na równanie. W tym przypadku trzeba dobrze obejrzeć ścianę z każdej strony, później usuwa się wszystkie nierówności i wgłębienia – podkreśla specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Him-Tynk Jakub Szymoszyn. Ostatnim etapem jest gładzenie z użyciem szpachli powierzchniowej. Pozwala ona na usuwanie rys i wgłębień. Później należy nawilżyć powierzchnię i delikatnie przetrzeć pacą gąbkową i umieścić mleczko gipsowe. Następnie należy poczekać, aż ulegnie zmatowieniu. Wtedy będzie można dokończyć wygładzanie.

Tynkowanie z wykorzystaniem zaprawy cementowo-wapiennej

W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej wyróżnia się dwa kroki, mianowicie wykonanie narzutu i zacieranie lub gładzenie. W pierwszym przypadku preparat nanosi się na ścianę z użyciem pacy lub kielni. Po tym działaniu wyrównuje się powierzchnię, a następnie czekamy, aż środek wyschnie. Podkreślić należy fakt, że tynki dwuwarstwowe należy dokładnie zatrzeć i usunąć wszelkie nierówności. Gdy mamy do czynienia z tynkami trójwarstwowymi nakładamy gładź. Przynosi to bardzo dobre rezultaty. Jest to doskonała alternatywa dla zacierania. Pamiętać należy o tym, że każda następna warstwa musi być cieńsza. Konsystencja gładzi powinna być delikatnie lejąca. Po jej zastosowaniu trzeba odczekać kilkanaście dni.