W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tym, jak fatalnym powietrzem musimy oddychać i jaki ma to wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale i codzienne funkcjonowanie. Niestety dotyczy to nie tylko największych miast, obecnie zły skład powietrza jest rejestrowany również w wielu rejonach wiejskich. I choć nie możemy oczyścić powietrza na całym świecie, warto o to zadbać przynajmniej w swoim domu. Jak oczyścić powietrze?

Powietrze a zdrowie człowieka

Powietrze ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. O tym, jak niebezpieczne są jego zanieczyszczenia, wiedzą zwłaszcza alergicy i astmatycy, którzy mogą mieć trudności z oddychaniem, a nawet poważne ataki duszności. W powietrzu krąży wiele mikroorganizmów, grzybów, pleśni i roztoczy. To właśnie one w dużej mierze wywołują niepokojące objawy. Nawet u zdrowych osób – w szczególności niemowląt i dzieci – mogą podrażniać błony śluzowe dróg oddechowych. 

Czy klimatyzacja może to zmienić?

Klimatyzacja to doskonały sposób na zapewnienie optymalnej temperatury, nawet w czasie letnich upałów. Prawie wszystkie klimatyzatory mają także funkcje ogrzewania powietrza. W dzisiejszych czasach jednostki wewnętrzne mają dekoracyjny wygląd i coraz więcej osób decydując się na założenie klimatyzacji w swoim dom, właśnie na ten aspekt zwraca najwięcej uwagi.. Niektórzy zapominają jednak, że dobry klimatyzator powinien mieć znacznie więcej niż tylko wspaniały design. Kluczową rolę ma jakość urządzdenia oraz jego funkcje pozwalające na komfortowe korzystanie z jego właściwości oraz sterowanie urządzeniem. Należy pamiętać że, klimatyzacja powinna być regularnie konserwowana. Odpowiednio wykwalifikowana osoba powinna zrobić przegląd, a następnie zadbać o dokładne oczyszczenie przewodów oraz wymienić filtry i uzupełnić czynnik chłodniczy jeśli jest taka konieczność. W zanieczyszczonej i niesprawnej jednostce klimatyzacji bardzo szybko namnażają się bakterie i grzyby. Ich metabolity są następnie wydmuchiwane do pomieszczenia i z każdym oddechem wnikają do płuc. 

Klimatyzacja jest funkcjonalna i w pełni bezpieczna, jeśli będzie właściwie użytkowana.  Japońska firma Daikin posiada prawie 100 letnie doświadczenie w branży dlatego oferuje sprawdzone, nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania klimatyzacyjne i grzewcze. Firma w swojej ofercie posiada także profesjonalne oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza 

Jedynym skutecznym sposobem na oczyszczenie powietrza w swoim domu, jest zastosowanie oczyszczacza. Urządzenia tego typu są w stanie usunąć z powietrza między innymi:

  • wirusy,
  • bakterie,
  • pleśń,
  • grzyby,
  • pył,
  • szkodliwe związki chemiczne,
  • kurz
  • nieprzyjemne zapachy.

Podobnie, jak w przypadku klimatyzacji, oczyszczacze powietrza powinny pochodzić od zaufanych producentów, którzy na swoje produkty dają gwarancję wysokiej jakości. Skuteczność urządzenia gwarantowana jest tylko gdy poddawane sa , regularnemu  czyszczeniu i wymianie filtrów. Jednakże nie da się ukryć, że dbając o czystość klimatyzacji oraz stosując oczyszczacze powietrza, można zapewnić sobie komfortowe warunki i czyste powietrze bez względu na porę roku.