Jak odnowić klatę schodową?

Materiał partnera
2019-11-15

Usługi remontowe są wykorzystywane nie tylko do aranżowania przestrzeni mieszkań, do wykańczania wnętrz domów jednorodzinnych i biur, czy też do adaptowania poddaszy. Coraz więcej inwestycji dotyczy bloków z wielkiej płyty, a także kamienic. Mowa jednak nie tylko o termoizolacjach zewnętrznych wraz z malowaniem elewacji. Ważne jest również odnawianie starych, często zawilgoconych i szarych klatek schodowych!

Krok pierwszy – usunięcie wszelkich uszkodzeń

Przy odnawianiu klatek schodowych, przede wszystkim należy skupić się na usuwaniu zawilgoceń, czy uszkodzenia podłoża w postaci pęknięć. Ważne są zatem analizy techniczne, które np. określą, czy drewniane konstrukcje schodów w kamienicy, są zdatne do dalszego użytku. Dobra firma remontowa przeprowadzi zatem wizję lokalną, świadectwo energetyczne (może je zlecić innej pracowni), oraz przygotuje projekt wraz z odpowiednim kosztorysem!

Wymiana podłoża

Podłoże klatek schodowych często jest szare, porysowane, popękane i nieestetyczne. Jego remont to zatem położenie na materiale bazowym odpowiednich płytek, czy też wylanie specjalnych powłok żywicznych w różnych kolorach. Często zarządcy budynków decydują się także na antyelektrostatyczne i łatwe w utrzymaniu czystości wykładziny, które obecnie często występują w pastelowych i wyrazistych kolorach.

Tynkowanie i malowanie ścian

Odnawianie ścian klatek schodowych to najczęściej działania związane z tynkowaniem i malowaniem. Tu warto zastosować szybkie i wydajne metody malowania proszkowego oraz tynkowania maszynowego. Niekiedy warto postawić również na ścienną glazurę, czy na piękne płyty barwione szklane. Pomysłów jest wiele, a najlepiej podążać za stylistyką modernistyczną, klasyczną, skandynawską, industrialną – motywem przewodnim mogą być cegiełki ozdobne – czy awangardową!

Poręcze i balustrady

Nie zawsze przy remontach klatek schodowych trzeba całkowicie wymienić poręcze i balustrady. Niekiedy wystarczy je – np. w przypadku tych drewnianych – odpowiednio wyszlifować, pomalować, a następnie zaimpregnować. Wymiana elementów zdobniczych, to również dobry pomysł. Najlepsze firmy remontowe wiedzą bowiem, jak przeprowadzać takie remonty przy jak najniższym budżecie, zapewniając jednak najwyższą estetykę oraz jakość i bezpieczeństwo użytkowe.

Inwestycja w dobre oświetlenie

Nowoczesne klatka schodowa powinna uwzględniać również montaż nowoczesnego oświetlenia. Mogą to być zarówno paski ledowe pod schodami, jak i nawet piękne wystawne żyrandole. Ważne jest jednak to, aby wybrać dobrą dla pomieszczenia intensywność światła, a także jego kolor. Najczęściej wybierany jest obecnie ten zimny, a także dostosowujący się automatycznie do pory dnia. Warto, aby na naszej klatce schodowej system świetlny był w pełni zautomatyzowany. Tu należy również zatem postawić na modernizację sieci elektrycznej.

Nie zapomnij o grzejnikach!

Wymiana grzejników na klatce schodowej może okazać się zbyt kosztowna, dlatego warto stawiać na ich renowację. Dzisiaj nawet konstrukcje żeliwne powróciły do łaski. Wystarczy pomalować je na intensywną czerń, bądź też na metaliczne srebro, aby stały się dodatkową industrialną ozdobą pomieszczenia. Zawsze należy jednak dobierać dedykowane do malowania grzejników farby.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Przy większych modernizacjach klatek schodowych – te przeprowadza m.in. firma remontowa Adama Lewandowskiego – warto również postawić na wymianę drzwi wejściowych, a także okien. Czasem świetnym pomysłem będzie przygotowanie większych okiennych otworów, które z odpowiednimi przeszkleniami, stworzą wizualną przestronność tak pożądaną w budownictwie nowoczesnym. Pomysłów na aranżację klatki schodowej może być zatem wiele, czego dowodem są różnorodne pomieszczenia bibliotek, hoteli, urzędów, biurowców, czy obiektów wspólnot mieszkaniowych.