Zarządzanie nieruchomościami nie jest wcale taką prostą sprawą. Sprzedaż, kupno lub podział wymaga przestrzegania określonych przepisów. Inwestorzy bądź właściciele działek budowlanych zazwyczaj chcą je dzielić na mniejsze części, a następnie sprzedawać. Podział nieruchomości może być często trudnym i długotrwałym procesem. Jak wyznaczyć mniejsze pola z gruntu budowlanego?

Wstępny plan podziału

Na początku należy zapoznać się z obowiązującymi warunkami, które muszą być spełnione, aby wyodrębnione metraże mogły być samodzielnymi działkami. Według przepisów każda działka budowlana powinna mieć dostęp do drogi publicznej i musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, muszą być zachowane odpowiednie wytyczne odnośnie do wymiarów działki i jej wyposażenia.

Najlepiej jest wykonać podział nieruchomości, korzystając z usług geodety. Osoba wykonująca dany zawód zna obowiązujące przepisy i wie jakie kroki trzeba wykonać, aby wyodrębnić mniejsze części działki.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie wstępnego podziału nieruchomości na mapie zasadniczej bądź kopii mapy katastralnej zawierającej informacje o zagospodarowaniu terenu. Można samodzielnie zaznaczyć obszar nowych placów, ale doświadczony geodeta zrobi to zdecydowanie lepiej.

Wniosek do gminy

Kolejnym etapem jest złożenie w urzędzie gminy wniosku dotyczącego podziału nieruchomości. Powinien on zawierać takie załączniki jak: potwierdzenie własności gruntu, aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków, kilka egzemplarzy projektu podziału oraz w niektórych przypadkach kopię decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zazwyczaj podział nieruchomości jest dozwolony po otrzymaniu pozytywnego postanowienia. W przypadku, kiedy postanowienie budzi wątpliwości, można złożyć zażalenie do odpowiedniej instytucji.

Właściwy podział nieruchomości

Po otrzymaniu prawomocnego postanowienia musi być wykonany przez tylko i wyłącznie geodetę właściwy projekt podziału nieruchomości. Dokumenty te geodeta zobowiązany jest przekazać do odpowiedniego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Po uzyskaniu klauzuli potwierdzającej zgodność wykonanego podziału z obowiązującymi przepisami można złożyć wniosek do urzędu gminy o wydanie decyzji zatwierdzającej podział. Należy pamiętać, aby do wniosku dołączyć odpowiednie dokumenty w wyznaczonym terminie.

Księga wieczysta

Gdy minie termin odwołania się od decyzji zatwierdzającej proponowany podział, zostaną wyznaczone numery ewidencyjne działek. W związku z tym można następnie założyć każdej nieruchomości księgę wieczystą.

Karczewski Wiesław, Kaczor Ireneusz Geodezja, pomiary, mapy jest to firma mająca swoją siedzibę w Lubaniu (woj. dolnośląskie). Przedsiębiorstwo zajmuje się głównie wykonaniem map i pomiarów. Zazwyczaj geodeci wykonują zlecenia związane z wyznaczeniem punktów głównych, tyczeniem budynków i dróg, pomiarami posiadłości i aktualizacjami map oraz podziałem gruntów. Wszystkie działania pracowników są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami.