Remontując mieszkanie, tym bardziej w mieszkaniach starego typu, często konieczne jest wyrównanie ścian. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ułożenie płyt kartonowo- gipsowych. Jest to szybki i stosunkowo łatwy sposób, na ładną, gładką i przede wszystkim prostą ścianę. Drugim sposobem jest położenie gładzi na ścianie. Główną zaletą tego sposobu jest to, że nie zabiera się miejsca, którego i tak często brakuje, w małych już mieszkaniach.

Najpierw trzeba się przygotować

Tak samo, jak przy jakichkolwiek pracach i działaniach, tak i w przypadku równaniu ścian, należy się do tego najpierw odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć pomieszczenie i przygotować potrzebne narzędzia. Jeśli jest taka możliwość, warto wystawić wszystkie meble, z remontowanego pomieszczenia. Szlifowana gładź jest bardzo mocno pyląca i potrafi naprawdę długo unosić się w pomieszczeniu. Z tegoż powodu warto też zabezpieczyć lampy, podłogę, parapety itp. Dobrze zabezpieczając wszelkiego rodzaju elementy remontowanych pomieszczeń, unikniemy ciężkiego i czasochłonnego sprzątania. Będąc tak przygotowanym, czas na przygotowanie ścian. W pierwszej kolejności należy zeskrobać wszelkiego rodzaju miejsca, w których stara farba, bądź tynk się odrywa, pęka lub wybrzusza. Oczyścić należy każde miejsce, w którym wierzchnia powłoka ściany, nie trzyma się jej. Zrobić to można szpachelką albo drucianą szczotką. Po wykonaniu tych prac warto poszerzyć pęknięcia, dzięki czemu łatwiej będzie nanieść gładź do szczeliny. Następnie trzeba umyć ściany. Trzeba dokładnie usunąć brud, kurz oraz tłuste plamy ze ściany, aby gładź się dobrze trzymała. W przeciwnym razie może się ona odrywać. W tym celu można użyć szczotki, a także odkurzacza.

Przystąpienie do pierwszych prac

Gładź możemy położyć samemu bądź zlecić to specjalistom, takim jak Building Enterprise. Jest to firma remontowa, pochodząca z Rudy Śląskiej. Na początku prac, trzeba wykonać gruntowanie. Dzięki niemu wyrówna się chłonność ścian, zwiększając zarazem przyczepność gładzi szpachlowej. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności, można przejść do przygotowania gładzi. Jeśli planowane jest kładzenie gładzi w całych pomieszczeniach, warto zainwestować w gładź proszkową, którą będzie trzeba rozpuścić w wodzie. Jeśli wykonawcy zależy tylko na usunięciu brzydkiego ubytku, można kupić gotową gładź szpachlową. Poprzedni rodzaj gładzi miesza się z wodą, zazwyczaj za pomocą wiertarki z odpowiednim zakończeniem. Przy prowadzeniu tego typu prac, należy pamiętać o tym, że szybko ona schnie.