Właściwe odprowadzanie nieczystości płynnych to główne zadanie instalacji kanalizacyjnej. Montuje się ją m.in. w domach jednorodzinnych, gdzie nierzadko wykonawcy popełniają szereg błędów skutkujących problemami w późniejszej eksploatacji układu. Z tego artykułu dowiesz się, na co konkretnie zwrócić uwagę przy budowie instalacji kanalizacyjnej dla domu i komu zlecić realizację prac w tym zakresie.

Odpowiedni wybór rur kanalizacyjnych

Duże znaczenie w instalacji odpowiadającej za transfer nieczystości płynnych mają wykorzystane do jej skonstruowania przewody. Rury kanalizacyjne dopasowuje się przede wszystkim pod kątem ich średnicy, która nie może być zbyt mała. Wyposażona w niewłaściwe przewody instalacja będzie się zapychać, wpływając negatywnie na wydajność układu. Średnice rur kanalizacyjnych dopasowuje się do rodzaju armatury sanitarnej, do której są one podłączone.

Poprawne wymiary przewodów dopasuje firma Wod-Kan Więckowski i Milewski Sp.j., która jest w stanie przygotować dla klienta kompleksowo instalację kanalizacyjną w jego domu. Wykonawca zadba także o właściwe połączenie ze sobą wszystkich elementów takiego układu. Jest to niezwykle istotne – ewentualnie nieszczelności to spory problem, który skutkuje pojawieniem się m.in. nieprzyjemnego zapachu na posesji i w domu, a także spadkiem wydajności układu. O czym jeszcze muszą pamiętać fachowcy wykonujący instalację kanalizacyjną w domu jednorodzinnym?

W jaki sposób układa się rury w instalacji kanalizacyjnej?

Przewody odpowiadające za transportowanie nieczystości płynnej działają grawitacyjnie. Oznacza to, że rury kanalizacyjne trzeba montować z uwzględnieniem właściwego spadku. Powinien być on większy niż 2%, co zapewni poprawną wydajność i drożność układu. Sprawdzony wykonawca zadba również o jak najkrótsze połączenia między punktami odbiorczymi a pionami instalacji kanalizacyjnej. Również i w tym wypadku zapewni to szybki odpływ nieczystości.

Poprawne wykonanie instalacji kanalizacyjnej w domu wiąże się także z wyborem metody odprowadzania ścieków. Układ należy w tym wypadku zmodyfikować w taki sposób, by przewody zostały doprowadzone do przydomowej oczyszczalni, szamba czy dostępnej kanalizacji. Przygotowanie instalacji kanalizacyjnej dla domu jednorodzinnego to zatem niełatwe zadanie, podczas realizacji którego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dobór materiałów, ale też sposób ich wykorzystania w konkretnym układzie. Prace w tym zakresie dobrze jest powierzyć fachowcom, którzy doradzą też najlepsze dla danej działki i domu rozwiązania.