Jednym z bardziej popularnych rozwiązań grzewczych są piece gazowe. Mogą one pełnić zarówno funkcję podgrzewania wody, jak i ogrzewać dom. Niemniej jednak niewłaściwa eksploatacja naraża się tak jak inne urządzenia na usterki. Nawet najmniejszej awarii lepiej nie należy bagatelizować, gdyż koszty jej usunięcia mogą wzrastać warz z upływem czasu. Choć niektóre problemy można rozwiązać samemu, lepiej zasięgnąć pomocy uprawnionego serwisanta.

Najczęstsze usterki

Z reguły użytkownicy pieców gazowych zgłaszają fakt niewłączania się pieca lub samoczynnego wyłączania. W pierwszym przypadku przyczyną może być brak zasilania w gniazdku, jak również brak dopływu gazu do urządzenia bądź problem z bezpiecznikami. Z kolei, jeśli piec nie włącza się w trybie centralnego ogrzewania, warto skontrolować grzejniki pod kątem otarcia zaworów i zapowietrzenia. W przeciwnym razie problem może leżeć bezpośrednio po stronie urządzenia. Zapowietrzenie się może powodować również wyłączania się kotła. W tym przypadku powodów awarii można upatrywać w zakłóceniach odprowadzania spalin. Nieprawidłowości w ogrzewaniu, jak i brak ciepłej wody to natomiast oznaka zapchanego wymiennika ciepła.

Wiele z usterek nich można rozwiązać samemu, resetując piec oraz oczywiście w zakresie zaleceń zamieszczonych w instrukcji użytkowania. W przeciwnym razie lepiej będzie wezwać uprawnionego serwisanta, na przykład z firmy B.V. Serwis, zlokalizowanej w Szczecinie. Samodzielne próby ich naprawy mogą skończyć się niepowodzeniem, utratą gwarancji oraz większymi kosztami usunięcia usterki przez profesjonalistów.

Wymiana kotła

Awaryjność pieców gazowych nie tylko zależy od modelu czy producenta, ale w dużej mierze od poprawnej eksploatacji. Wiele osób zwleka z regularnymi przeglądami, czyszczeniem filtrów lub usuwaniem drobnych nieprawidłowości. Zapowietrzenie lub przepalony bezpiecznik to dla serwisantów proste naprawy, które nie obciążają znacząco domowego budżetu. Zbagatelizowane jednak w perspektywie czasu mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy, które sprawią, że rozwiązanie powstałych problemów w działaniu urządzenia stanie się zupełnie nieopłacalne. W takiej sytuacji nie pozostanie nic innego jak zakup nowego pieca.

Wymianę warto również rozważyć, gdy obecny kocioł gazowy jest już bardzo stary, a jego efektywność w porównaniu do nowoczesnych modeli pozostawia wiele do życzenia. Ponadto taka inwestycja z pewnością odzwierciedli się w mniejszych rachunkach. Kwestią nadrzędną jest jednak właściwy montaż, który podobnie jak naprawę, należy powierzyć uprawnionym do tego instalatorom. Tylko wtedy można uzyskać rezultaty zgodne z oczekiwaniami pod kątem efektywnego działania.