Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż blachy trapezowej?

Materiał partnera
2019-10-22

Jeśli planujesz montaż blachy trapezowej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jak powinien wyglądać cały proces oraz zyskasz garść praktycznych informacji na temat profesjonalnego montażu. Sprawdź, jak powinieneś przygotować wcześniej dach oraz jakich narzędzi powinieneś użyć. Pamiętaj, że w trakcie montażu blachy trapezowej należy przestrzegać określonych zasad.

Co należy przygotować do montażu blachy trapezowej?

Pierwszy krok to dokładny pomiar powierzchni, która będzie pokryta blachą. Koniecznie należy zwrócić uwagę na stan dachu. Wszystkie uszkodzone elementy należy wymienić lub zastosować podkładki, które wyrównują powierzchnię. Kolejny krok to przygotowanie więźby dachowej. Do tego wykorzystuje się najczęściej drewniane łaty i kontrłaty, ale można wykorzystać także profile stalowe. Jeśli blachy trapezowe mają pokryć dach budynku mieszkalnego, należy zastosować folię paroizolacyjną. Blachę trapezową najlepiej ciąć nożycami ręcznymi lub wibracyjnymi. Są wygodne, nie nagrzewają się podczas pracy i pozwalają na precyzyjne cięcie arkuszy.


Jak przymocować blachę trapezową?

Do zamontowania 1 m² blachy trapezowej zużywa się średnio od 6 do 9 wkrętów samowiercących. Jak podpowiada specjalista z firmy Derprof, jeśli profile są mniejsze niż 35 mm, arkusz mocujemy wyłącznie na więźbie dachowej. Te większe wymagają też dodatkowych wkrętów w najwyższych punktach profilu. W zależności od producenta, zalecane jest układanie blachy trapezowej od lewej do prawej lub od prawej do lewej. Najważniejsze, aby robić to w kierunku przeciwnym do wiatru. Zaleca się, aby strona z węższymi rowkami znajdowała się na górze, ułatwia to później odprowadzanie wody. Blachę układa się na tzw. zakładkę, która musi być długości co najmniej jednego tłoczenia. Podczas montażu blachy należy pamiętać o zapasie materiału, który powinien wystawać nad pasem rynnowym.


Samodzielny montaż blachy trapezowej jest możliwy, ale nie bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać odpowiednie prace, zleć je profesjonalnej firmie budowlanej. Warto rozważyć usługi profesjonalistów w dziedzinie budowy i remontów dachu. Dzięki temu zyskasz pewność, że blachy trapezowe zostały odpowiednio ułożone, a także zamontowane.

Opracowanie artykułu:

Seweryn Derbisz Derprof

os. Kolorowe 19B/14, 58-200 Dzierżoniów dolnośląskie
e-mail
www
telefon