Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Między innymi on chroni wnętrze przed czynnikami zewnętrznym, dlatego warto zadbać o jego stan techniczny. Można to zrobić poprzez jego regularne czyszczenie oraz impregnację specjalnymi preparatami. Najlepiej to zadanie powierzyć firmie specjalizującej się w pracach na wysokości technikami alpinistycznymi.

Dokładne mycie

Po wstępnych oględzinach, pozwalających ocenić stan zabrudzenia i znajdujących się zanieczyszczeń można przystąpić do czyszczenia poszycia. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie opadłe liście, patyki oraz inne śmieci. Dopiero następnie wykonuje się dokładne mycie dachu z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Takim zabiegom można poddawać pokrycia wykonane między innymi z dachówek ceramicznych, cementowych, blaszanych oraz gontu bitumicznego.

Aby dotrzeć do każdego zakamarka, potrzebny jest odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Stąd też czyszczenie dachów najczęściej wykonują pracownicy przeszkoleni z technik alpinistycznych – dostępu linowego, na przykład w firmie UpMar z Puław. Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie ciśnienia wody dozowanej z urządzenia. Nie może być ono zbyt wysokie, aby nie uszkodzić materiału pokrycia, a z kolei zbyt niskie może nie spowodować oderwania wszystkich nagromadzonych zabrudzeń oraz porostów.

Zabiegi konserwacyjne

Po precyzyjnym umyciu poszycia, warto również zaaplikować środki, które uodpornią je na oddziałujące czynniki środowiskowe. Mowa tutaj na przykład o mrozie, promieniach słonecznych, wodzie deszczowej, śniegu. Hydrofobizacja ogranicza również pojawianie się wykwitów, glonów, grzybów i mchu, które trawią powierzchnię dachówek, osłabiając tym samym ich konstrukcję. Ważne jest zatem, aby zapobiegać ich powstawaniu. Dodatkowo zabiegi impregnacji dachu przyczyniają się do łatwiejszego usuwania gromadzących się zabrudzeń w przyszłości, jak również wydobywają walory estetyczne poszycia – pozwalają odświeżyć jego kolor. Stosowane środki z reguły są całkowicie biodegradowalne, a więc nie zagrażają środowisku naturalnemu, co jednak nie umniejsza ich skutecznemu działaniu.

Częstotliwość czyszczenia

Wiele osób zastanawia się, w jakich odstępach czasu myć dach i czy w ogóle to robić. Pierwsza kwestia zależy przede wszystkim od usytuowania budynku oraz rodzaju poszycia. Obiekty znajdujące się w pobliżu dużych drzew, lasów, sadów, a także na zacienionym obszarze, wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych pod tym względem. Optymalna częstotliwość to przedział w granicach 5-10 lat. Warto pamiętać, że na pokryciach o chropowatej strukturze zabrudzenia przylegają znacznie łatwiej, ponieważ trudniej zmywa je deszcz. Jeśli zaś chodzi o argumenty przemawiające za regularnym czyszczeniem dachu, należy wskazać przedłużenie żywotności pokrycia, ale przede wszystkim zapobieganie powstawaniu nieszczelności. Dodatkowo czysta powierzchnia wpływa pozytywnie na wartość wizualną całego budynku.