Planując remont generalny w domu, należy się zastanowić nad potrzebą wymiany instalacji wodno- kanalizacyjnej. Warto, ponieważ wymaga to rozkuwania ścian, podłogi, wymiany armatury itd. Prac związanych z powyższym jest bardzo dużo, a przy tym rozebrana musi zostać połowa budynku. Korzystając z remontu generalnego, wymiana taka nie będzie tak bardzo bolesna.

Przed rozpoczęciem robót

Jeśli mamy zamiar wymienić w domu instalację wodno- kanalizacyjną, należy w pierwszej kolejności sporządzić odpowiedni plan. W pierwszej kolejności istotnym elementem będzie zaplanowanie miejsca zainstalowania umywalek, wanien, sedesów, zlewozmywaków oraz wszelkiego rodzaju urządzeń, wymagających przyłączeń do wody. Istotne też będą punkty odprowadzania wody i ścieków (pralki, zmywarki itp.). Ważne jest, aby wybrać już konkretny typ urządzeń, które zamierzamy zamontować. Będzie to pomocne przy planowaniu przyłączeń. Jednak mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę, na umiejscowienie pionu kanalizacyjnego. Niestety jego położenie w większości przypadków jest niemożliwa, a przynajmniej bardzo trudna. Już na etapie planowania prac przy instalacji wodno- kanalizacyjnej, warto skonsultować się ze specjalistą. Najlepiej, aby był to fachowiec bądź firma, która będzie wykonywać te prace. Nie jest to wymóg, jednakże planując całą instalację, dowiemy się od razu, czy dana osoba jest w stanie je wykonać. Firmą, która z pewnością pomoże rozplanować, a następnie wykonać wszystkie prace, jest przedsiębiorstwo Gamar. Jest to firma z Oleśnicy, która prace tego typu wykonuje od ponad dwudziestu lat. Wykonują oni przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne oraz gazowe. Oferują także usługi wykonania sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, a także podziemnych i wewnętrznych instalacji gazowych. Pomagają także w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności związanych z wykonywanymi pracami, takich jak zajęcie pasa drogowego, inwentaryzacje geodezyjne, protokoły odbioru itp.

Instalacja wodna

Rury w remontowanych instalacjach, są najczęściej montowane w systemie trójnikowym. Oznacza to, że na pionie montowane są trójniki, które rozdzielają i rozprowadzają wodę do odnóg, które mogą prowadzić do kolejnych trójników, bądź konkretnych baterii lub zaworów. Drugą opcją (nie zawsze możliwą do wykonania) jest ułożenie rur w systemie  rozdzielaczowym. W tym systemie rury są podłączone do rozdzielacza, a z drugiej strony do baterii itd. ostatnim krokiem, jaki trzeba wykonać, jest przeprowadzenie testu szczelności. Podczas tego procesu rury (a właściwie cała instalacja) powinna zostać odpowietrzona.