Jak rozmieścić gniazdka w domu jednorodzinnym?

Materiał partnera
2019-10-03
gniazdka elektryczne

Właściwe rozmieszczenie gniazdek jest jednym z ważniejszych etapów montowania instalacji elektrycznej w nowym domu jednorodzinny. Zdarza się, że powstaje ich niewystarczająca ilość, co powoduje konieczność wykorzystania nieestetycznych przedłużaczy i trójników. W jaki sposób należy rozplanować gniazdka elektryczne, aby można było podłączyć wszystkie niezbędne sprzęty w funkcjonalny sposób?

Jak obliczyć ilość?

Obliczenie potrzebnej ilości gniazdek wcale nie jest takie trudne. Ważne jest, aby oszacować, ile urządzeń będzie znajdowało się w danym pomieszczeniu. Zawsze należy uwzględnić również nadwyżkę, gdyż coraz więcej sprzętów zaczyna pojawiać się w każdym domu. Bardzo często w starszych domach jest zamontowane za mało gniazdek, ponieważ dawniej nie korzystano z tak dużej ilości urządzeń elektrycznych. Z tego powodu podczas remontu instalacji elektrycznej, właściciele domu decydują się na zwiększenie ich ilości. Ile gniazdek zamontować, aby nie trzeba było ciągnąć przedłużaczy?

 

Optymalna ilość gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach:

  •     Sypialnia – co najmniej 1 podwójne gniazdko na każde 5 metrów kwadratowych pomieszczenia.
  •     Przedpokój – minimum 1 gniazdko w takim miejscu, aby po podłączeniu odkurzacza jego zasięg obejmował jak największą powierzchnię mieszkania.
  •     Łazienka – minimum dwa gniazdka w pobliżu lustra lub toaletki i jedno wysokoprądowe na pralkę.
  •     Kuchnia – przy podłodze gniazdka na urządzenia podłączone na stałe (lodówka, zmywarka, okap, płyta indukcyjna) oraz kilak gniazdek na wysokości blatu do podłączenia sprzętów takich jak toster, ekspres do kawy, czajnik itd.
  •     Salon – od 6 do 8 gniazdek w kąciki RTV oraz minimum dwa podwójne, np. do podłączenia lampy do czytania.

Gdzie montować?

Istotna jest nie tylko ilość gniazdek, ale także ich odpowiednie rozmieszczenie. Standardowo montuje się je mniej więcej 20 cm nad podłogą. Gniazdka przy drzwiach powinny znajdować się po przeciwnej stronie niż zawiasy. W kuchni należy umieścić kilka gniazdek na wysokości blatu, tak samo w łazience – aby móc swobodnie korzystać z suszarki i innych tego typu urządzeń, które charakteryzują się dość krótkim kablem.

 

Żeby mieć pewność, że instalacja elektryczna – a co za tym idzie także gniazdka – zostanie wykonana we właściwy sposób, warto skorzystać z usług profesjonalnego elektryka np. Zakładu Usług Elektrycznych Krzysztofa Cesarka, którego siedziba znajduje się w Szymanowie na terenie województwa warmińsko-mazowieckiego. Doświadczony specjalista zawsze montuje instalacje w taki sposób, aby była w pełni przystosowana do potrzeb oraz indywidualnych oczekiwań każdego klienta.  

Opracowanie artykułu:

Zakład Usług Elektrycznych Krzysztof Cesarek

11-731 Szymanowo 26 warmińsko-mazurskie
e-mail