W dzisiejszej rzeczywistości znalezienie dobrego specjalisty jest na wagę złota. Dotyczy to wielu branż, w tym elektroinstalatorstwa. Każdemu marzy się skorzystanie z usług profesjonalisty, który zna się na swoim fachu. W tym poradniku dowiesz się jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry elektryk.

Elektroinstalatorstwo - zakres działalności

Elektryk to zawód, w którego zakres wchodzi wiele czynności związanych z wymianą i montażem instalacji elektrycznych. Współcześni specjaliści z tej dziedziny mają jednak znacznie więcej do zaoferowania. Profesjonalny elektryk zajmuje się również montażem systemów alarmowych, jak również implikacją telewizji przemysłowej czy wideofonów. Wszystkie czynności, które dotyczą bezpośredniego kontaktu z prądem warto zlecić fachowcowi godnemu polecenia. Jak zaznacza wieloletni elektryk, Wojciech Korzeniewicz, elektroinstalatorstwo wymaga stałego kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności. Jak można więc znaleźć profesjonalnego elektryka?

Opinię byłych klientów

Pierwszym sposobem na znalezienie specjalisty od instalacji elektrycznych jest skorzystanie z wiedzy znajomych. Z reguły ktoś z najbliższego znaczenia miał do czynienia z elektrykiem i jest w stanie polecić zaufanego fachowca. Jeśli ta droga zawiedzie, naturalnie można skorzystać z poszukiwań w przestrzeni internetowej. Warto jednak podchodzić do tego z pewną dozą rezerwy - nie każda opinia wystawiona w sieci może być bowiem prawdziwa. Często jednak ogrom pozytywnych komentarzy o danym elektryku wynika z faktu, iż rzetelnie wykonał poprzednie zlecenia. Im więcej rzeczywistych referencji posiada tym większe prawdopodobieństwo, iż jest fachowcem godnym zaufania.

Wysoki poziom kwalifikacji

Montaż instalacji niskoprądowej czy monitoringu wymaga kontaktu z prądem. Zawód ten wymaga nie tylko doskonałej znajomości branży, ale również sprawności i koncentracji. Elektryk powinien więc posiadać nie tylko doświadczenie, lecz przede wszystkim stosowne uprawnienia i certyfikaty. Najważniejszym dokumentem potwierdzającym kompetencje fachowca w zakresie elektroinstalatorstwa jest dokument wydawany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). Warto więc sprawdzić czy elektryk, któremu chce się zlecić montaż wideofonów czy telewizji przemysłowej posiada odpowiednie ku temu kwalifikacje. Można też zapytać elektryka o jego wcześniejsze doświadczenie i ewentualne referencje.

Przejrzystość planu i wyceny

Profesjonalny elektryk potrafi działać nawet nie będąc w posiadaniu schematu instalacji. Wówczas trzeba zaufać specjaliście w kwestii wykonania kosztorysu, określenia ilości materiałów, jak również sposobu zrealizowania zlecenia. Doświadczony elektryk powinien zaproponować również konkretny termin zakończenia prac, jak również zadbać o wszelkie formalności związane z dokumentacją w urzędzie i zakładzie energetycznym. Dobry specjalista zna bowiem wszystkie aktualne przepisy, a jego wiedza pozwala na uniknięcie błędów, które w konsekwencji mogą narazić klienta na wyższe koszty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto spotkać się z kilkoma fachowcami i wybrać tego, którego oferta i sposób pracy najbardziej odpowiadają oczekiwaniom danego klienta.

Czym powinien cechować się dobry elektryk?

W tym miejscu warto podkreślić najważniejsze wyznaczniki, dzięki którym można mieć pewność o profesjonalizmie specjalisty elektryka:

  • posiada referencje,
  • przedstawia uprawnienia SEP,
  • ma doświadczenie pracy w zawodzie,
  • podpisuje z klientem przejrzystą umowę z zawartym zakresem zadań,
  • proponuje stosowny protokół po odebraniu zlecenia,
zapewnia sprawdzenie funkcjonowania instalacji po zakończeniu zlecenia.