Uprawa ogródka, pielęgnacja sadu to nie tylko cudowne hobby, to również sposób na to by spożywane warzywa i owoce były soczyste, aromatyczne i pełne zdrowia. Żeby tak było, konieczne jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu. Pomocne w uzyskaniu dużych plonów są nawozy organiczne. Dzięki nim można odżywić glebę i dostarczyć jej składniki pokarmowe niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Jak je stosować?

Jak dzielimy nawozy organiczne (naturalne)?


Istnieje kilka rodzajów nawozów organicznych, których zadaniem jest odżywienie gleby tak, aby uprawiane w danym gruncie rośliny miały to, czego potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nawozy organiczne mogą być stosowane łącznie z mieszankami nawozów mineralnych, ale tylko jako ich uzupełnienie. Podstawą uprawy warzyw i owoców powinny być nawozy organiczne. Zalicza się do nich: kompost, obornik, gnojówka i gnojowica, a także nawóz zielony czy biohumus. Ważne jest, aby przed zakupem danego rodzaju nawozu organicznego skonsultować się z osobą, która nie tylko zna różnice merytoryczne pomiędzy poszczególnymi rodzajami nawozów naturalnych, ale również dysponuje praktyczną wiedzą, odnośnie do ich stosowania. Przykładem może być tu sklep Agro-Bud Gajda, który nie tylko ma bogatą ofertę nawozów naturalnych oraz mieszanek mineralnych, ale również chętnie służy radą dotyczącą ich stosowania.

Czy warto nawozić glebę obornikiem?

W przypadku nawozów naturalnych ważną ich zaletą jest to, że stabilizują one bilans próchnicy w glebie, co ma szczególnie istotne znaczenie przy uprawie różnego rodzaju zbóż czy też roślin okopowych. Spośród wymienionych rodzajów nawozów naturalnych w tej roli najlepiej spisuje się obornik. Ważne, tylko aby stosować obornik ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że jego skład będzie optymalny pod względem potrzeb gleby w danym terenie. Obornik jest dostępny jako obornik granulowany lub tradycyjny. Tworzą go odchody zwierząt hodowlanych: koni, bydła oraz świń – wraz ze ściółką.

Obornik ma wiele zalet. Wzbogaca ziemię w makro i mikroelementy i co ważne jest niezwykle „wydajny”. Może być stosowany raz na kilka lat. Zaleca się, aby nawozić ziemię jesienią. W sklepach ogrodniczych można zakupić przekompostowane nawozy zwierzęce, które nie mają charakterystycznego przykrego zapachu, a ich stosowanie jest o wiele łatwiejsze, niż w pełni naturalnego obornika „prosto od gospodarza”. Spośród innych rodzajów nawozów organicznych obornik uchodzi za jeden z silniejszych nawozów, zwłaszcza przy porównaniu go z kompostem i biohumusem.

Dlaczego warto stosować kompost i biohumus?

Kompost jest nawozem naturalnym powstałym z obumarłych części roślin zmieszanych z glebą. Warto zwrócić uwagę, aby przy samodzielnej produkcji kompostu, nie zanieczyścić go substancjami niebezpiecznymi i szkodliwymi jak środki ochrony roślin czy różnego rodzaju detergenty. To, co ważne, to produkcja kompostu trwa około 2 lat od momentu, gdy rozpoczniemy jego hodowlę w specjalnych skrzyniach do hodowania kompostu. Oczywiście nie trzeba czekać. Obecnie kompost w 100% naturalny można zakupić w dobrze zaopatrzonych sklepach wielobranżowych. Zbliżony w działaniu i całkowicie bezpieczny w stosowaniu jest biohumus. To nawóz powstały z odchodów kompostowej dżdżownicy kalifornijskiej. Jego zaletą jest jego uniwersalność. Można go stosować pod wszystkie gatunki roślin przez cały okres wegetacyjny. Zawsze jednak o rodzaj nawozu, jaki należy zastosować lepiej zapytać doświadczonych pracowników w sklepie specjalizującym się w dystrybucji nawozów.