Planujesz budowę domu, ale obawiasz się, że koszty inwestycyjne przerosną Twoje możliwości finansowe? Pamiętaj, że wszelkie wiążące decyzje finansowe mają miejsce na etapie projektowania i planowania układu nieruchomości. Przemyślany projekt, uwzględniający najkosztowniejsze etapy budowy i możliwości zastosowania tańszych zamienników budowlanych są na wagę złota.

Prosta geometria projektu budowlanego – budowa domu

Złożone bryły geometryczne, pełne załamań i krzywizn, absolutnie nie sprawdzą się u inwestorów, którym zależy na szybkiej i taniej realizacji projektu budowlanego. Dłuższy czas prac niesie ryzyko przestojów, co z kolei generuje większe koszty budowy nieruchomości. Inwestorzy, którym zależy na oszczędnościach, muszą zadbać o wybór odpowiedniego projektu dostosowanego do standardowych wymiarów elementów stolarki okiennej i drzwiowej – nawet małe odstępstwa mogą doprowadzić do zwiększenia kosztów i wydłużenia czasu pracy.

Konstrukcja dachowa – tani dom na każdą kieszeń

W celu obniżenia kosztów budowy warto wybierać projekty o prostych kształtach dachu i standardowej konstrukcji więźby (najlepiej z prefabrykatów). W przypadku projektów minimalistycznych świetnie sprawdzą się płaskie dachy. Natomiast zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, mogą jednak wybrać dach dwuspadowy z ograniczoną liczbą okien i elementów ozdobnych. Zatrudniając doświadczoną Firmę Remontowo-Budowlaną Rafała Karcza, inwestor może liczyć na pomoc w zakresie doboru materiałów oraz wskazanie prostych rozwiązań budowlanych, które ograniczą koszty inwestycyjne.

Budowa taniego domu – jak zaprojektować układ pomieszczeń?

Przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń to sposób na zredukowanie pionów instalacyjno-wentylacyjnych, co przekłada się na montaż mniejszej liczby kominów i wywietrzaków dachowych. W przypadku bardzo przestronnych wnętrz i obszernych rzutów inwestor musi liczyć się z koniecznością montażu dodatkowych pionów i kominów, które wymagają dodatkowej termoizolacji.
Najtańsze materiały nie zawsze zagwarantują najniższe koszty budowy – dotyczy to szczególnie ścian, dociepleń elewacji oraz izolacji poddasza użytkowego. W niektórych przypadkach oszczędności nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Poprawa parametrów cieplnych to sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w przyszłości, dlatego nie warto usilnie redukować budżetu związanego z pracami termoizolacyjnymi. Sprawdzona firma ogólnobudowlana doradzi najlepsze rozwiązania, które wspomogą utrzymanie najwyższego komfortu cieplnego przez wszystkie lata użytkowania nieruchomości.