Ściany w łazienkach mogą być wykończone na rozmaite sposoby. Jednym z najpowszechniej stosowanych, a jednocześnie ciekawym wizualnie jest układanie płytek ceramicznych. Dzięki nim możliwe jest ułożenie różnorodnych wzorów, czy kolorów. Zanim jednak możliwe będzie ich ułożenie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w trakcie układania płytek w łazience?

Przygotowanie podłoża pod płytki w łazience

Zanim możliwe będzie układanie glazury w naszej łazience, wcześniej należy we właściwy sposób przygotować powierzchnię, na której będziemy mocować płytki. Glazura powinna być układana na podłożu suchym, równym, czystym, odtłuszczonym i niepylącym. Jeżeli podłoże jest porowate i nierówne, wówczas należy je zagruntować. W tym celu stosuje się specjalną emulsję zwiększającą przyczepność. Jeśli nierówności są większe, jedynym wyjściem jest wyrównanie ich przy użyciu zaprawy.

Istnieją przypadki, że obecną na ścianie glazurę chcemy zastąpić nową. W takiej sytuacji nie ma potrzeby zrywania starych płytek, aczkolwiek konieczne jest nadanie im chropowatości, która umożliwi lepsze przyleganie nowych płytek. Efekt chropowatości można uzyskać poprzez uderzenia w każdą płytkę ostrym narzędziem lub z wykorzystaniem szlifierki. Następnie całość się gruntuje.

Układanie płytek łazienkowych

Po przygotowaniu podłoża powinniśmy wyznaczyć pion i poziom. W tym celu można użyć sznurka mierniczego. Powstała linia musi znajdować się w odległości wielkości płytki i spoiny. Linia ta będzie znacznym ułatwieniem podczas układania płytek, szczególnie gdy mamy nierówne lub skośne progi. Poza tym dzięki tej linii możliwe jest przycinanie płytek pod skosem. Jeżeli chcemy uniknąć problemów z wykończeniem ściany, wcześniej warto próbnie położyć płytki wraz z uwzględnieniem spoin. Dzięki temu wiemy, gdzie możemy spodziewać się docinania płytek.

Kolejnym krokiem jest przybicie listwy do ściany, w miejscu, gdzie znajduje się wyznaczona linia pozioma. Listwa umożliwi przytrzymanie pierwszego rzędu płytek i nie pozwoli na ich osunięcie się. Potem należy nałożyć klej na fragment ściany i rozprowadzić go szpachelką z ząbkami. Następnie mocujemy pierwszą płytkę, zgodnie z wyznaczonym wcześniej pionem i poziomem. W celu zachowania takich samych spoin między wszystkimi płytkami ściennymi, fachowcy z firmy Grzegorz Krupa Usługi fliziarskie zalecają używanie krzyżyków dystansowych. Nadmiar kleju, który pojawia się po dociśnięciu płytki do ściany, należy usuwać na bieżąco. Jego pozostawienie na dłuższy czas może powodować mało estetyczny wygląd glazury. W trakcie układania kolejnych warstw płytek warto kontrolować, czy nadal glazura układana jest w poziomie i pionie. Jeżeli któraś z płytek odstaje od ściany inaczej od pozostałych, wystarczy delikatnie uderzyć ją gumowym młotkiem.

Po skończeniu układania płytek musimy odczekać aż klej wyschnie. Następnie całość fugujemy. W tym celu zaprawę fugową nakłada się na gumowy ściągacz, który rozprowadza się w różnych kierunkach na ułożonej glazurze tak, by wypełnić spoiny między płytkami. Na samym końcu całą powierzchnię wyciera się przy użyciu wilgotnej gąbki.