Kostka brukowa idealnie nadaje się jako estetyczna nawierzchnia naszego podwórza lub podjazd do garażu. Układanie kostki brukowej nie powinno stanowić większego problemu, jednakże nie wiedząc jak się zabrać za to zadanie warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się takimi rzeczami. To w jaki sposób zostanie ułożona kostka będzie miało duży wpływ na to, jakie obciążenia będzie w stanie wytrzymać.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Zanim zacznie się układać kostkę brukową należy sprawdzić, czy posiada ona żadnych uszkodzeń. Ewentualne zepsucia koniecznie trzeba zgłosić reklamację u sprzedawcy. Istotne jest, aby zrobić to przed układaniem kostki, bowiem gdy będzie ona już używana to reklamacja nie zostanie uwzględniona.

Doświadczone firmy z tej branży, takie jak Żuk-Bruk z Grabina swoją prace rozpoczynają od właściwego przygotowanie podłoża. Odpowiednio przygotowane podłoże sprawi, że ułożona kostka nie będzie się rozjeżdżała, ani zapadała. Składa się ono podbudowy i podsypki. Najważniejszym elementem jest podbudowa. To od niej zależy jakość nawierzchni. Jej grubość uzależniona jest od sposobu użytkowania nawierzchni oraz rodzaju gruntu i wynosi od 25 cm do 45 cm. Im teren jest bardziej mokry, tym podbudowa powinna być grubsza. Poza tym podbudowa pełni funkcję filtracyjną i nośną, jednakże zanim wykonamy podbudowę, podłoże musi mieć około 3-4% spadku. Do robienia podbudowy wykorzystuje się kruszywo takie jak np. tłuczeń, grys, żużel, czy żwir, a ich frakcja powinna wynosić około 30-60 mm.

Następnie na podbudowie układana jest warstwa podsypki, której grubość wynosi około 3-5 cm. Zazwyczaj do tego używa się piasku lub drobnego żwiru. Po wyrównaniu podsypki można przejść do układania kostki brukowej.

O czym należy pamiętać podczas układania kostki brukowej?

Układając kostkę brukową należy pamiętać o tym, aby w prawidłowy sposób wykonywać spoiny między kostkami. To zagwarantuje nam stabilność oraz trwałość całej nawierzchni. Spoiny, czyli luki między kostkami brukowymi powinny wynosić od 3 mm do 5 mm. Po ułożeniu kostki, spoiny muszą zostać dokładnie wypełnione piaskiem. Gdy tego nie zrobimy efektem będzie przesuwanie się kostek w sposób nierównomierny, a nawet odpryskiwanie ich górnych krawędzi.

Szczeliny między kostkami brukowymi nie mogą być również zbyt duże, ponieważ to spowoduje brak współpracy kostek. Gdy kostki będą niezależne od siebie i nie będą tworzyć jednolitej powierzchni, może dojść do osiadania i pękania pojedynczych kostek brukowych. Z kolei zbyt małe szczeliny między kostkami mogą powodować pękanie kostek brukowych, ponieważ mogą ulegać zbyt dużemu obciążeniu.

Gdy kostka brukowa ma być układana na dużej powierzchni warto używać kostek z różnych palet. To pozwoli nam na zniwelowanie różnic kolorystycznych. Zaleca się układanie kostki brukowej we wzorach skośnych. Takie rozwiązanie spowoduje, że nawierzchnia będzie cicha i bardziej wytrzymała, niż w przypadku, gdy kostka zostanie ułożona prosto.