Blog Panoramy Firm

Jak uniknąć błędów podczas układania pokrycia dachowego?

Materiał partnera
2019-09-20
Dachówka ceramiczna

Dach to ważny element każdego domu. Zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi, promieniami słonecznymi czy zimnem. By prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi zostać prawidłowo wykonany. Ogromne znaczenie ma tu położenie pokrycia dachowego. Rozwiązaniem, które oferuje najwyższą jakość, jest dachówka ceramiczna. Jest ona jednak kosztowna, dlatego tym bardziej powinniśmy unikać błędów podczas jej układania.

Zalety dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna to materiał wykorzystywany od wieków. Obecnie do budowy dachu wykorzystuje się dachówkę angobowaną lub glazurowaną, której kolor możemy dopasować do elewacji domu. To jednak nie jest najważniejsza cecha tego pokrycia. Trwałość dachówki ceramicznej to kilkadziesiąt lat – raz poprawnie położona będzie służyć nam przez resztę życia. Choć nawierzchnia dachu może z czasem okryć się osadem, nie ma to wpływu na właściwości użytkowe materiału. Ponadto dachówki te odporne są na mróz oraz inne czynniki atmosferyczne.

Duży ciężar dachówek ceramicznych sprawia, że musimy zadbać o odpowiednio mocną konstrukcję dachu, jednak ta cecha ma też swoje zalety. Wpływa na dobrą izolację akustyczną pokrycia dachowego. W przypadku lekkich materiałów problemem może być dudnienie na poddaszu w czasie deszczu, co nie dzieje się w przypadku dachówki ceramicznej.

Inne atuty dachówek ceramicznych obejmują między innymi uniwersalny charakter tego rozwiązania. Wielość kolorów i wzorów pozwala skutecznie dopasować pokrycie do koloru elewacji czy w ogóle stylizacji, w jakiej utrzymany jest nasz dom.

Ogromne znaczenie ma obecnie ochrona środowiska. Sięgamy po rozwiązania i materiały, które nie stanowią zagrożenia dla nas i otoczenia. Dachówka ceramiczna to pokrycie wykonane z surowców naturalnego pochodzenia, co sprawia, że jest całkowicie ekologiczna.

Zasady układania dachówki

Dachówka ceramiczna ma liczne atuty, jednak musimy pamiętać, że stanowi jedno z droższych rozwiązań w zakresie pokryć dachowych. Dlatego też istotne jest, aby została poprawnie położona – pozwoli to nam uniknąć błędów, które doprowadzą do przedwczesnego zniszczenia dachówek. Najlepiej zadanie to uwierzyć specjalistom zajmującym się usługami dachowymi, takim jak w firmie Tad-mar. Jedynie wtedy możemy mieć gwarancję, że pokrycie dachowe zostało położone bezbłędnie.

Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przede wszystkim dachówki ceramiczne należy układać dopiero po zakończeniu wszelkich prac na dachu, ponieważ po ułożonych dachówkach nie należy chodzić. Ponadto pamiętać należy o zachowaniu szczelin wentylacyjnych oraz otworów zapewniających wlot powietrza w okapie i jego wylot w kalenicy. Dachówki ceramiczne układane są na łatach i zaczepiane specjalnie wyprofilowanym uchwytem. Układanie dachówek ceramicznych rozpoczynamy przy tym od okapu. Nie wolno uszczelniać ich zaprawą. Pamiętajmy też o tym, aby dobierać typ dachówki do kąta nachylenia połaci dachu.

Opracowanie artykułu:

Tad-mar Firma Ogólnobudowlana Mikołajczak Tadeusz

ul. Gąsawska 6/10, 64-530 Szamotuły wielkopolskie
e-mail