Śnieg nadal potrafi przysporzyć wielu problemów mieszkańcom domów jednorodzinnych. Co prawda intensywne opady zdarzają się rzadziej niż kiedyś, jednak warto być na nie przygotowanym. Śliskie schody, podjazdy, ścieżki utrudniają bezpieczne poruszanie się po posesji. Z kolei ciągłe odśnieżanie i usuwanie oblodzenia to żmudne zadanie, na które nie zawsze mamy czas. Jest jednak sposób, aby sobie z tym poradzić – ogrzewanie przeciwoblodzeniowe.

Typy zewnętrznych systemów grzewczych

Producenci oraz dystrybutorzy tego typu rozwiązań oferują dwie formy takich produktów – maty oraz kable grzewcze. W obydwu przypadkach można odnaleźć modele, różniące się między sobą przede wszystkim mocą grzewczą. To jeden z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Powinno się ją dobierać w zależności od typu podłoża, sterowania systemem, jak również warunków atmosferycznych w danym regionie geograficznym – możliwych niskich temperatur, występowania silnych wiatrów. Wszystkie dodatkowe czynniki chłodzące wymagają zakupu zewnętrznego systemu ogrzewania o większej mocy. Należy również pamiętać, że zaniżanie tej wartości wcale nie przyczyni się do oszczędności w zakresie pobieranej energii elektrycznej przez urządzenie, a wręcz przeciwnie.

Ulokowanie mat i kabli grzewczych

Podjazd to z pewnością jeden z newralgicznych punktów na całej posesji. To właśnie tutaj odbywa się ruch kołowy, a zalegający śnieg i lód mogą nie tylko uniemożliwić swobodny wyjazd z garażu, ale również otworzenie bramy. Maty grzewcze można ułożyć na całej powierzchni podłoża bądź tylko w pasach, po których porusza się auto. Druga opcja przyczynia się do obniżenia kosztów zużywanego prądu. Tego rodzaju produkty znajdą też swoje zastosowanie na dachach domów. Ciężar zalegającego śniegu może uszkodzić konstrukcję połaci, a w naprawdę skrajnych przypadkach doprowadzić do jej zawalenia. Warto również uchronić mieszkańców domu przed soplami, zwisającymi z rynien. Problem ten można łatwo wyeliminować, układając w orynnowaniu kable grzewcze, dostępne na przykład w ofercie firmy TWM-Termo z Warszawy. Stanowią one także doskonałe zabezpieczenie przed oblodzeniem schodów zewnętrznych.

Zalety ogrzewania przeciwoblodzeniowego

Nowoczesne urządzenia tego rodzaju to przede wszystkim wygoda. Całonocne opady śniegu nie utrudnią porannego wyjścia z domu. W pośpiechu nie musimy się martwić o konieczność odśnieżenia. Warto również wspomnieć, że podłoże z kostki brukowej czy betonu nie zacznie pękać pod wpływem zalegającego na nim lodu. Takie zewnętrzne ogrzewanie schodów, ścieżek i podjazdu na posesji przyda się nie tylko zimą, ale także wczesną wiosną czy późną jesienią, kiedy spotykamy się ze zjawiskiem marznącego przy gruncie deszczu. Warto również wspomnieć, że systemy tego typu są wyposażane w sterowniki manualne lub automatyczne. Choć drugi sposób jest droższy inwestycyjnie, to jednak dzięki wyposażeniu w czujniki kable bądź maty zaczynają działać samoczynnie pod wpływem opadów deszczu lub śniegu przy ujemnej temperaturze.