Na każdym placu budowy, na którym wznosi się budynek, nie może zabraknąć szalunków. To dzięki nim da się odpowiednio uformować mieszankę betonową bądź żelbetonową. Stąd też są nieodłącznym akcesorium podczas tworzenia stropu, ścian czy fundamentów. Jakie zatem szalunki należy wybrać do przeprowadzanych robót, aby uniknąć błędów? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Sposób montażu

To jedno z kluczowych kryteriów, które ma przede wszystkim wpływ na prawidłową organizację placu budowy oraz termin realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest między innymi tradycyjne szalowanie z desek sosnowych. Zaleta tego materiału to niska cena, jednakże ich złożenie na miejscu jest dość czasochłonne. Pomimo tego, że komponenty przeznaczone do wielokrotnego użytku, to jednak ulegają dość sporym zniszczeniom podczas eksploatacji. Z reguły więc nie można ich wykorzystywać przy tak wielu inwestycjach jak, chociażby szalunków systemowych. Te bowiem nadają się do wznoszenia nawet skomplikowanych betonowych konstrukcji o znacznych rozmiarach. Są odporne na odkształcenia oraz wilgoć, a ich montaż nie zabiera wiele czasu. Co więcej, po zakończonych pracach związanych na przykład ze stropem, można ich użyć również do budowy ścian. Tego typu komponenty do deskowania wykonuje się z płyt trójwarstwowych bądź sklejki drewnianej.

Przeznaczenie szalunków

Wśród tego rodzaju akcesoriów budowlanych można wyróżnić elementy wykorzystywane głównie podczas budowy fundamentów, ścian oraz stropów. W pierwszym przypadku należy uwzględnić, jakiego rodzaju obiektu dotyczy inwestycja. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się szalunki średnie, natomiast w przemysłowym ciężkie. Obydwa budynki bowiem muszą mieć odmiennie wykonane fundamenty, a to od ich prawidłowej konstrukcji zależy przecież stabilność całego gmachu. Ponadto deskowanie zabezpiecza wykop przed osypywaniem się ziemi, chroniąc tym samym pracowników oraz sprzęt. Z tego względu komponenty muszą być o co najmniej 10 cm wyższe niż pionowe ściany samego wykopu.

Do budowy stropów coraz częściej wykorzystuje się żelbeton, a to oznacza, że szalunki powinny cechować się odpowiednią wytrzymałością, aby zapewnić prawidłowe utrzymanie konstrukcji aż do momentu związania mieszanki. Stąd też obecnie najlepiej wykorzystywać szalunki z dźwigarami stalowymi na trójnogach. Takie oferuje między innymi firma S.K.A.T., której siedziba znajduje się na terenie Siemianowic Śląskich. Dodatkowy atut nowoczesnego deskowania w wariancie systemowym stanowi możliwość regulacji wysokości podpór. Jeśli zaś chodzi o szalunki ścienne, należ przede wszystkim właściwie dobrać ich osprzęt do typu konstrukcji murów. Zbyt zaawansowana technologia może bowiem niepotrzebnie wydłużyć prace budowlane, natomiast zbyt prosta zaważyć na prawidłowym ukończeniu budowy. Warto również uwzględnić to, czy na placu znajduje się dźwig. Jeśli tak, to uzasadnione będzie wykorzystanie deskowania średnio gabarytowego.