Jak wybrać blachodachówkę?

Materiał partnera
2019-12-23

Jako pokrycia dachów blachodachówki od lat cieszą się dużą popularnością. Polecają je architekci, wykonawcy, ale również inwestorzy. Są doskonałą alternatywą dla dachówek ceramicznych. Ich wybór na rynku dekarskim jest bardzo szeroki. Blachodachówki często można dostać w różnorodnych kolorach i kształtach. Decydując się na wybór blachodachówek, warto wziąć pod uwagę aspekty, które mogą mieć znaczący wpływ na trwałość konstrukcji dachów.

Odporność i trwałość

Blachodachówki cenione są na rynku ze względu na odpowiedni stosunek ceny do jakości materiałów. Wybierając pokrycie dachów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość i optymalną ochronę domu. Dlatego też ważne, aby blachodachówka była odporna na panujące warunki atmosferyczne oraz dopasowana do specyficznej konstrukcji dachu. Pokrycia narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, porywisty wiatr czy ciężki śnieg. Dlatego też przed zakupem warto upewnić się, jakie warstwy ochronne zostały zastosowane do produkcji poszczególnej dachówki. Aby mieć pewność jakości kupowanego materiału, należy sprawdzić, czy wybrane przez nas usługi dekarskie oferują produkty pochodzące z renomowanych hut.

Warunki gwarancji 

Blachodachówki posiadają zazwyczaj dość długi okres gwarancji. Standardem jest przedział 10-15 lat, ale zdarzają się również produkty o 40-letnim okresie gwarancyjnym. Warunki gwarancji mają także wpływ na trwałość dachu. Producent udziela jej, m.in. pod warunkiem odpowiedniego i określonego okresu składowania arkuszy, transportu, przeładunku, konserwacji. W tym przypadku niezbędny jest wybór profesjonalnego montażu. Paweł Ostaszewski z firmy Dach Alp podkreśla, że znajomość zasad poruszania się po dachu oraz sztuki montażu jest niezbędna, by móc solidnie położyć blachodachówkę. 

Wysokość przetłoczenia

Pokrycie dachowe z wykorzystaniem blachodachówek o wysokich i licznych przetłoczeniach prezentuje się bardzo plastycznie. Może ono przybierać różne kształty i wysokość, wyrażaną w milimetrach. Najczęściej te arkusze mają mniejszą szerokość krycia, co sprawia, że są znacznie droższe, to warto się na nie zdecydować. Umożliwia bowiem szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody oraz lepszą szczelność dachu. Biorąc pod uwagę parametry techniczne, warto zwrócić uwagę na całkowitą  szerokość arkuszy oraz szerokość krycia efektywnego.

Opracowanie artykułu:

Dach Alp Paweł Ostaszewski

ul. Jagiellońska 52/56, 03-463 Warszawa Praga-Północ, mazowieckie
e-mail
www