Agregaty prądotwórcze służą do wytwarzania energii elektrycznej, niezależnie od sieci elektrycznej. Niektórzy nazywają je “małą elektrownią” - choć to trochę przesadzona nazwa. Urządzenia mogą się przydać w domu jednorodzinnym, gdy zabraknie prądu oraz na wakacjach lub na placu budowy. 

Jak działa agregat? 

Zazwyczaj składa się z silnika spalinowego i prądnicy. Napędzanie silnika odbywa się za pomocą szerokiej gamy paliw – od ropy, przez benzynę, a na gazie ziemnym i LPG kończąc. Najczęściej spotykane w Polsce są te zasilane benzyną. W dużym uproszczeniu - silnik spalinowy napędza prądnicę, która generuje prąd, a ten możemy przewodami odprowadzić do naszych urządzeń elektrycznych.

Rodzaje “małych elektrowni” 

W prywatnym zastosowaniu zwykle stosuje się agregaty przenośne. Te dzielimy na jednofazowe oraz trójfazowe z rozruchem. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, lecz zostały skonstruowane w taki sposób, aby pracować przez krótki okres. W zastosowaniu komercyjnym natomiast również mamy dwa rodzaje agregatów - kogeneracyjne oraz trigeneracyjne. Wykorzystywane są w miejscach, gdzie paliwo do nich jest produktem ubocznym utylizacji. 

Eksploatacja generatora prądu

Najbardziej opłacalne jest stworzenie zamkniętego obwodu. Wykonanie takiego należy zlecić profesjonalnemu elektrykowi. Jednak, jeśli agregat będzie używany jedynie od czasu do czasu, szczególnie poza domem, wystarczy podłączyć urządzenia elektryczne do gniazdka, w które generator jest wyposażony. Musimy jednak pamiętać, że istnieją też konkretne wytyczne, jak z danego modelu korzystać, aby wszystko było bezpieczne. Te znajdować się będą w instrukcji obsługi. 

Czym się kierować, wybierając agregat prądotwórczy? 

Tutaj liczy się wiele czynników - między innymi parametry samego urządzenia i to, do czego je zastosujemy. Zamiast kupować agregat, warto zastanowić się nad wypożyczeniem go, na przykład na czas budowy. W tym momencie z pomocą przychodzi firma Michał Studnicki Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ekoel, która zajmuje się właśnie wynajmem agregatów prądotwórczych. Posiada szeroki wachlarz modeli, z których możemy skorzystać, w bardzo opłacalnych cenach. Co więcej, posiada w ofercie również modele na sprzedaż. Należy się zastanowić jakie sprzęty będziemy podłączać do naszego agregatu i ile na raz. Powinniśmy zwrócić uwagę również na gabaryty, jakie nas interesują. Małe agregaty można postawić wewnątrz domu lub garażu, większe natomiast bardziej się przydadzą na otwartych przestrzeniach.