Okna to przede wszystkim funkcjonalny element wyposażenia domu lub mieszkania. Jednak ze względu na ich rozmiary oraz lokalizację zazwyczaj w centralnych punktach pomieszczeń, warto sprawić, aby stanowiły one jednocześnie element dekoracyjny. W tym celu należy wybrać rodzaj oraz kolor okien, które stworzą harmonijną całość z elewacją, jak i wystrojem wnętrz.

Rodzaje okien i ram

Stając przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiednich okien, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. W ofercie firmy Okna Baszyńska Partner Handlowy Oknoplast zajmującej się sprzedażą okien znajdziemy produkty o różnorodnej wielkości, kształcie, kolorze profili oraz materiale, z których zostały wykonane. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w budownictwie są ramy PVC oraz drewniane, które posiadają porównywalne parametry. Profile plastikowe są najtańsze i najlepiej sprawdzą się w miejscach narażonych na wilgoć, z kolei te drewniane wymagają częstszej pielęgnacji, ale umożliwiają wykonanie okien o nietypowych kształtach. Ostatnim, najrzadziej wybieranym typem są okna aluminiowe, charakteryzujące się sztywnością i większą wytrzymałością. 

Okna dopasowane do elewacji

Oczywistą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę dobierając okna domowe, jest ich dopasowanie do zewnętrznej elewacji. W końcu dom to nasza wizytówka dlatego wszystko powinno tworzyć spójną całość. Okna drewniane najlepiej sprawdzą się w domach tradycyjnych, natomiast na plastikowe o uniwersalnym stylu lepiej postawić w przypadku budynków nowoczesnych. Kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji będą miały różnorodne wykończenia elewacji np. cegłą, kamieniem lub drewnem. Warto zwrócić uwagę również na to, aby stolarka okienna dobrze komponowała się z drzwiami, bramą garażową oraz dachem.

Kolor okien a wystrój wnętrza

Okna ze względu na swoje rozmiary bardzo często stanowią wyeksponowany element pomieszczenia. Dlatego niezbędne jest dobranie ich tak, aby, jak najlepiej współgrały z wystrojem wnętrza. Okna białe są najbardziej uniwersalne oraz neutralne, dzięki czemu sprawdzą się w niemal każdej aranżacji. Stolarka utrzymana w tonach naturalnego drewna doskonale dopełni wnętrza w stylu skandynawski, rustykalnym czy klasycznym. Natomiast oprawa czarna, szara, brązowa lub granatowa podkreśli stonowany charakter pomieszczeń surowych i nowoczesnych. Podstawową zasadą, która pomoże nam dobrać odpowiednie okna do wystroju, jest dopasowanie ich koloru do podłogi, drzwi oraz mebli.