Wybór nagrobka i materiału, z którego zostanie wykonany, jest niezwykle ważny. W związku z tym dobry zakład kamieniarski jest tak samo pożądany, jak firmy budowlane. W jaki sposób znaleźć godne zaufania przedsiębiorstwo? Czym się kierować przy wyborze zakładu oraz co należy uwzględnić? Po czym poznać dobrego specjalistę? Jakie powinien mieć umiejętności? Podpowiadamy w artykule!

W jaki sposób znaleźć zakład kamieniarski?

Poszukiwania nowoczesnych zakładów kamieniarskich najlepiej rozpocząć od przeprowadzenia wśród znajomych sondy oraz sprawdzenia opinii o danych firmach w Internecie. Dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na lokalizację danego przedsiębiorstwa oferującego usługi kamieniarskie. Pomocna będzie internetowa wyszukiwarka oraz znane serwisy z ogłoszeniami. Przydatne będą także gazety oraz billboardy, które stanowią nośniki ważnych informacji. 

Dobrze jest oprócz tego zapoznać się z ofertą, cennikiem oraz portfolio obejmującym dotychczasowe prace firmy. Jego udostępnienie świadczy na korzyść przedsiębiorstwa oraz wykazuje doświadczenie i kwalifikacje pracowników. Warto wiedzieć, że istnieją w tym obszarze różne specjalizacje. Przykładowo dany zakład kamieniarski może oferować kamienne podłogi, ale nie zajmować się już np. produkcją nagrobków.

Co warto uwzględnić przy wyborze kamieniarza?

Działające na polskim rynku kamieniarstwo oferuje różnego rodzaju usługi. Przy wyborze warto się kierować nie tylko cenami nagrobków, ale też jakością i szybkością ich wykonania. Dobrze jest uwzględnić doświadczenie i kwalifikacje pracowników oraz używane maszyny kamieniarskie. Warto także odwiedzić zakład i zobaczyć, w jakich warunkach przeprowadzana jest praca. W ten sposób można też sprawdzić, jaki pracownicy mają kontakt z klientami. Dbałość o relacje z nimi jest niezwykle ważna. 

W ocenie pomoże na pewno wstępna rozmowa. Indywidualne podejście do Twojego zlecenia powinno być dla Ciebie sygnałem, że dobrze trafiłeś. Kompleksowość usług i szeroka oferta to podstawa. Montaż i transport to dodatkowe usługi, które świadczą na korzyść firmy. Ceny pomników w kamieniarstwie to jeszcze nie wszystko. Poza tym opłaca się sprawdzić, z jakiego rodzaju kamieni wykonuje się w danym zakładzie kamieniarskim nagrobki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ używa się do tego różnych typów. Jego rodzaj, formę i wykończenie warto skonsultować ze specjalistą. Gotowe wzory pomogą w wyborze. W kwestii umieszczenia tablicy i jej ozdobienia także dobrze jest skorzystać z rady eksperta. 

Po czym poznać dobrego kamieniarza?

Profesjonalnego kamieniarza można poznać nie tylko po odpowiednim wykształceniu i wiedzy, ale też zdolnościach manualnych. Cechuje się perfekcjonizmem, dbałością o detale i dokładnością. Jest przy tym cierpliwy i wytrwały. Jest to szczególnie ważne, ponieważ praca nad jednym nagrobkiem trwa ok. tygodnia. Kamieniarz powinien być przy tym kreatywny i pomysłowy, co pozwoli mu wykonać każdy typ zlecenia i w razie czego doradzić najlepsze rozwiązania. Podpowie, jakie schody lub parapety dobrać. Każdy profesjonalista nie stoi w miejscu, lecz wciąż się rozwija w zawodzie.

Co jeszcze warto wiedzieć, szukając usług kamieniarskich?

Przy wybieraniu profesjonalnego zakładu kamieniarskiego trzeba wziąć pod uwagę potrzebne formalności. Dobrze wiedzieć, że wykonanie nagrobka może zlecić jedynie zarządca grobu. On też określa cenę usługi. Nie jest ona wygórowana. Co ważne, należy ją uiszczać raz na 25 lat. Starsze rodzinne grobowce wymagają sprawdzenia kwestii związanych ze sprawami administracyjnymi. W ten sposób nie narazimy się na dodatkowe koszty. Wykonaniem części pracy kamieniarskich i otrzymaniem dokumentów może się zająć kamieniarz. W związku z tym warto pomyśleć nad pełnomocnictwem.

Sprawdź też, jakie usługi oferuje profesjonalne kamieniarstwo.