Geodezyjny podział nieruchomości, czyli działek budowlanych lub rolnych nazywany jest też ewidencyjnym. Może być wykonany przez doświadczonego geodetę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Specjalistą takim jest Andrzej Łuba. Trzeba jednak pamiętać, że rozparcelowanie gruntu jest złożoną procedurą, a powierzchnia działek powinna być dokładnie przemyślana i mieć dostęp do drogi publicznej lub posiadać służebność dojazdu. Dowiedz się więcej.

Co dokładnie warto wiedzieć o podziale działek?

Podział gruntów może być wykonywany z wielu różnych powodów. Do najczęstszych zalicza się jednak wydzielenie działek budowlanych, które rodzice darują np. dzieciom. Ponadto, sprzedanie w dobrej lokalizacji kilku mniejszych działek może okazać się dużo bardziej opłacalne. Geodezyjny podział działki, nazywany też ewidencyjnym zawsze musi się odbywać w taki sposób, aby spełnić wszystkie wymogi prawne i wytyczne uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Przygotowaniem gruntów do podziału zajmuje się uprawiony i doświadczony geodeta, jak Andrzej Łuba. Trzeba pamiętać, ze po dokonaniu rozparcelowania gruntów, zmienia się numeracja działek ewidencyjnych i powstaje nowy przebieg linii granicznych.

Bardzo ważną informacją dla osób rozważających podział gruntów jest fakt, że cała procedura jest nie tylko dość zawiła, ale też czasochłonna i zazwyczaj szacowany czas dopełnienia wszelkich formalności wynosi około 3 miesięcy, jednakże bardzo wiele zależy od indywidualnego uwarunkowania terenu, samej powierzchni działki i podziału na kilka części, a także od tempa pracy danego urzędu. Trzeba również wiedzieć, że każda z wydzielonych działek musi mieć dostęp do drogi publicznej lub posiadać załatwione wszelkie formalności dotyczące służebności przejścia i przejazdu. Początkiem procesu podziału działek jest dokładny pomiar terenu oraz wstępne przygotowanie projektu podziału czym zajmuje się geodeta.

Procedura podziału gruntu – jak przebiega?

Wstępnie przygotowany plan podziału gruntu przez geodetę powinien być odzwierciedleniem nie tylko oczekiwań właściciela działki co do ilości parceli i ich wielkości, ale także być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania. Projekt podziału powinien być złożony do Urzędu Gminy lub Miasta właściwego dla lokalizacji działki. Ma on dwa tygodnie na odpowiedź. Jeżeli jest ona pozytywna, to uprawniony geodeta Andrzej Łuba z Warszawy zgłoszą się do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, aby uzyskać potrzebne mapy. Na ich podstawie geodeta stworzy kompleksowy właściwy projekt wraz z nową dokumentacją nieruchomości, która będzie uwzględniała nowe punkty graniczne. Dodatkową kwestią, o którą trzeba zadbać jest zawiadomienie o planowanym podziale wszystkich właścicieli sąsiednich działek. Korzystając z usług specjalisty, jakim jest Andrzej Łuba możesz mieć pewność najwyższej jakości usług oraz miłej i profesjonalnej obsługi.