Jak wykonać obróbki blacharskie dachu?

2019-09-20

Okucia dachowe, czyli obróbki blacharskie to podstawa konstrukcji dachowych. Pozwalają ochronić narażone na zniszczenia i działania niekorzystnych warunków atmosferycznych miejsca. Stosuje się do nich zbliżone kolorem do zadaszenia blachy różnego rodzaju. Do najczęściej wykonywanych zaliczają się obróbki komina, kosza dachowego i okapu. Jak się je w związku z tym przeprowadza? Jakie typy się wyróżnia? 

Jakie obróbki blacharskie się wyróżnia?

Obróbki blacharskie można podzielić na podstawowe, do których zaliczają się przyścienne, kalenice baryłkowe o różnych wymiarach, a także proste i stożkowe, koszowe rynny, pasy nadrynnowe i podrynnowe, bariery chroniące przed śniegiem oraz górne i boczne wiatrownice. Wiele firm świadczących usługi dekarskie ponadto wykonuje zamówienia na inne, indywidualne zlecenia np. obróbki przemysłowe dedykowane wielkokubaturowym obiektom budowlanym. Przeprowadzenie tego rodzaju działań jest szczególnie potrzebne w przypadku skośnych lub płaskich zadaszeń. Instalacji dokonuje się najczęściej przy krawędziach pokrycia, a więc wzdłuż dachowych koszy czy okien dachowych. Okucia dachowe obejmują także kominy i boki połaci oraz tzw. ściany attykowe.

Jak wykonać obróbkę okapu?

Oprócz obróbki komina i kosza dachowego do jednych z podstawowych obróbek dekarskich należy kształtowanie okapu. Jest nim dolna krawędź tzw. połaci dachowej wraz z biegnącymi wzdłuż rynnami. Tego typu działanie pozwala na odprowadzanie wody deszczowej do rynien spływającej z górnej części zadaszenia.  Zabezpiecza również okapową deskę na skośnych dachach przez gromadzeniem się wody. W przypadku dachówek, blachodachówek lub falistych płyt pokrywających zadaszenie – tzw. pokryć profilowanych – tego rodzaju dachowa obróbka odpowiada za pokierowanie wody do rynien. Ochroni się szczególnie przed wilgocią obszary zamontowanej wentylacji. Opracowanie składa się z nadrynnowego i podrynnowego pasa. Pas nadrynnowy z reguły ma ukształtowany na dole tzw. kapinos (podgięcie o szerokości ok. 2 cm). Dzięki temu spływająca woda nie będzie podciekała.  Należy przy tym pamiętać, by została umieszczona pod papą lub membraną dachową, czyli tworzywem izolacyjnym. Instalację wykonuje się za pomocą samonawiercających wkrętów bądź dekarskich narzędzi np. gwoździ. Przy tym łączniki ustawia się w dwóch rzędach, które są wobec siebie właściwie przesunięte. Odległość między nimi powinna wynosić ok. 15 cm. Natomiast pas podrynnowy powinien zakrywać obszar między okapem a rynną. Wkręty farmerskie z uszczelkami pozwolą je przykręcić.

Obróbka dekarska bocznych krawędzi dachu w skrócie

Polskie firmy oferujące usługi dekarskie wykonują m.in. przygotowanie wiatrówek. Stanowią one boczne krawędzie dachu. Instalowane są na szczycie krawędzi zadaszenia. Ich prawidłowy montaż zapobiega uszkodzeniom dachu przez np. silny wiatr czy gromadzenie się śniegu lub deszczówki. Zbudowane są z dolnej części – bocznej obróbki belki oraz górnej, chroniącej krokiew. Zwykle zachodzi ona na tzw. falę pokrycia dachowego. W przypadku zadaszeń pokrytych dachówką dekarze instalują jedynie dolny element. Na niego też zachodzą szczytowe dachówki wchodzące w system. Z kolei przy bitumicznym goncie i krytych nim krawędzi zadaszenia konstrukcję wykańcza się gontem lub poprzez blacharską obróbkę. Przymocowuje się ją specjalnymi wkrętami. Ważne, aby była umiejscowiona na podkładowej papie i była osadzona pod gontem. W związku z tym najlepiej skorzystać z pomocy eksperta. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.